przeplywomierz

Błędna praca przepływomierza – jak ją wykryć i kiedy wymienić miernik?

przeplywomierzDo nieprawidłowej pracy przepływomierza może dojść na skutek wielu czynników oddziałujących na miernik. Duże znaczenie ma wówczas wykrycie nieprawidłowości oraz decyzja dotycząca naprawy lub wymiany komponentu. Jak rozpoznać błędną pracę przepływomierza? Kiedy poddać go serwisowi, a kiedy zdecydować się na nowy model?

Jak wykryć nieprawidłową pracę miernika przepływu?

Przepływomierze, czyli mierniki przepływu są stosowane obecnie w wielu obszarach, między innymi w gospodarce komunalnej, w zakładach przemysłowych. Odpowiadają one za prawidłowy pomiar przepływu, a w połączeniu z dodatkowymi urządzeniami i systemami mogą zapisywać dane oraz ostrzegać o nieprawidłowych pomiarach.

W przypadku, gdy miernik nie jest połączony z systemem, wówczas warto porównać jego dotychczasowe pomiary z tymi historycznymi. Gdy nie doszło do znacznych zmian w przepływie, może oznaczać to, że miernik jest uszkodzony.

Dodatkowo błędna praca przepływomierza – http://www.enko-pomiar.pl/download.php?id_file=39 wynika również z jego zanieczyszczenia, dlatego wtedy, gdy jest ono mocno zabrudzony, wtedy także może odpowiadać to za jego nieprawidłowe działanie.

Błędna praca przepływomierza – co może ją wywoływać?

Za nieprawidłową pracę przepływomierza może odpowiadać wiele czynników, dlatego też duże znaczenie ma prawidłowa diagnostyka. Nieprawidłowe odczyty mogą być wywołane przez:

  • Zanieczyszczenie przepływomierza,

  • Uszkodzenie mechaniczne przepływomierza,

  • Pracę innych urządzeń w pobliżu przepływomierza, na przykład pompy,

  • Nieprawidłowy dobór przepływomierza do danych warunków pracy oraz mediów,

  • Błędne zamontowanie przepływomierza,

  • Przecieki w miejscu montażu przepływomierza.

Wykrycie przyczyny błędnych pomiarów przepływomierza pozwala następnie na podjęcie odpowiednich kroków – naprawę lub wymianę urządzenia.

Nieprawidłowe wskazania przepływomierza – naprawić czy wymienić?

Naprawa przepływomierza będzie najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy urządzenie jest uszkodzone i jednocześnie jego serwis jest możliwy.

Gdy przepływomierz nadal znajduje się na gwarancji, naprawę może wykonać producent. Należy jednocześnie wskazać, że nie będzie to możliwe wtedy, gdy urządzenie było nieprawidłowo zamontowane lub eksploatowane.

Jeżeli błędna praca przepływomierza wynika z jego nieodpowiedniego doboru lub uszkodzenia mechanicznego, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest najczęściej zakupienie nowego modelu. Warto wtedy zdecydować się na przepływomierz dostosowany do konkretnego zastosowania, na przykład może być to model dokonujący pomiarów bezkontaktowo, aby nie narażać go na zanieczyszczenie.