5 grzechów, jakie możesz popełnić zaciągając kredyt gotówkowy

5 grzechów, jakie możesz popełnić zaciągając kredyt gotówkowy

5 grzechów, jakie możesz popełnić zaciągając kredyt gotówkowy

Osoby posiadające kredyt gotówkowy popełniają błędy, które w bardzo łatwy sposób mogą zarówno zaburzyć płynność spłaty zobowiązań, a nawet doprowadzić do zwiększenia długów. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, staraj się nie popełniać błędów, których dopuszcza się bardzo liczna część kredytobiorców. Przedstawiamy 5 sytuacji, których musisz unikać jak ognia.

  1. Źle pożytkowany kredyt gotówkowy

Otrzymując kredyt gotówkowy o dużej wartości, bardzo łatwo pogubić się w swoim budżecie i źle zoptymalizować swoje wydatki. Szczególnie tyczy się to przedsiębiorców, którzy zamiast inwestować w rozwój firmy, marnotrawią gotówkę na rzeczy zupełnie zbędne. Pamiętaj: kredyt to nie worek bez dna, zrób więc wszystko, by przeznaczyć go na realny rozwój.

  1. Przyzwyczajenia, które niszczą Twój budżet

Bardzo złym nawykiem jest nieumiejętność oszczędzania – szczególnie w sytuacji, gdy Twoje dochody nagle się zmniejszą. Jeśli zaczynasz mieć problemy ze spłatą kredytu, a nie potrafisz odmówić sobie dużych wydatków na rzeczy niepotrzebne, robisz sobie największą możliwą krzywdę. Być może najwyższa pora zrezygnować z drogich ciuchów i dobrego auta, a skupić się na ratowaniu sytuacji.

  1. Nie łataj pożyczki pożyczką!

Wpaść w spiralę długów jest szalenie łatwo. Wyjść z niej – już niekoniecznie. Bezrefleksyjne pobieranie dodatkowych pożyczek lub kredytów tylko po to, by spłacić starsze zobowiązania, jest drogą do nikąd. Niczego w ten sposób nie rozwiążesz: powiększysz jedynie swój o dług o wyższą pożyczkę, a potem o wyższe odsetki, które dodatkowo będziesz spłacał.

  1. Pozostawanie biernym

Jeśli wisi nad Tobą jarzmo kredytu gotówkowego, a Twoja sytuacja materialna zaczyna się pogarszać, musisz działać. Jeśli prześpisz odpowiedni moment na zwiększenie swoich dochodów, nagle może okazać się już za późno. Odkąd tylko poweźmiesz pierwsze symptomy, że dzieje się coś niedobrego, musisz zacząć aktywnie pracować nad zwiększeniem swoich dochodów lub oszczędności.

  1. Zastaw się, a postaw się

Okropny zwyczaj, który nikomu nie służy, a już na pewno nie Tobie. Jeśli masz kredyt gotówkowy, a starasz się żyć na pokaz, gdy sytuacja staje się dla Ciebie trudna do opanowania – prosisz się o wielkie kłopoty. Pamiętaj, że opinie sąsiadów czy przyjaciół nie spłacą Twojego długu. Spłacić musisz go sam. Dlatego nie staraj się nikomu imponować pieniędzmi. Szczególnie, jeśli ich nie masz.

Zachowuj się odpowiedzialnie!

Mając zaciągnięty kredyt gotówkowy, musisz przez cały okres jego trwania zachowywać się odpowiedzialnie. Niestety nigdy nie wiesz, kiedy mogą przyjść gorsze czasy, a jego spłata będzie trudniejsza. Dlatego szukaj oszczędności, nie bądź rozrzutny i zawsze wybiegaj myślami w przyszłość. Inaczej, Twoje zobowiązania mogą zeżreć Cię od środka i urosnąć do rangi wielkiego problemu.