
Beton wykorzystywany najczęściej w budownictwie oraz przemyśle, dzieli się na klasy. To od nich zależy, do jakiej inwestycji został wyprodukowany i jaką wytrzymałością się cechuje. Nie mając doświadczenia w tej kwestii, bardzo łatwo wybrać nieodpowiedni. Dlatego w tym artykule dowiesz się, jak zdecydować się na konkretną klasę betonu.
Z czego robi się beton?
Jak wiemy z lekcji chemii, mieszanka odpowiednich składników daje nam substancję o konkretnej konsystencji i właściwościach. Nie inaczej jest w przypadku betonu. By powstał, należy połączyć ze sobą wodę, spoiwo hydrauliczne oraz kruszywo. W zależności od propozycji tych substratów, powstaje beton w danej klasie. Od klasy z kolei zależy, gdzie i do jakiej inwestycji można go wykorzystać. Klasy betonu to nic innego, jak podział towaru ze względu na trwałość, odporność na uszkodzenia i gęstość.
Jednak w celu zwiększenia skuteczności betonu i możliwości zastosowania go przy bardziej wymagających budowlach lub przedsięwzięciach z tego sektora, dodaje się do niego różnego rodzaju składniki chemiczne lub mineralne. Mają one na celu nadanie betonowi specjalnych właściwości, takich jak, np. krótszy czas wiązania, zmniejszenie ciężaru lub nadanie idealnego stopnia uzbrojenia betonu.
Zastosowanie beton
Beton Wieluń ma wiele zastosowań. Nie tylko tych stricte budowlanych ale i architektonicznych. Najczęściej wykorzystuje się go do fundamentów, wylewek pod posadzki lub mostów czy innych konstrukcji. Beton wybiera się w zależności od finalnego przeznaczenia. Klasy betonu pozwalają odpowiednio dostosować go do inwestycji. Na klasę betonu wpływa jego gęstość i mieszanka składników z jakich został wytworzony. Przykładowo, inny rodzaj mieszanki z dodatkiem składników chemicznych zastosujemy do wylewki tarasu, a inny do wzniesienia fundamentów pod budowę domu.
Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, warto dokładnie przeanalizować, jaka klasa będzie najskuteczniejsza i tym samym najwytrzymalsza. Pamiętajmy również, że beton warto kupić od renomowanego producenta http://wlodar.com.pl/. Wtedy mamy pewność, że składa się od tylko z substratów przeznaczonych do jego produkcji, a nie z innych „śmieciowych” domieszek.