Czy kawa naprawdę jest niezdrowa? Obalamy mity

Pyszna, czarna i aromatyczna kawa to obowiązkowy napój praktycznie każdego z nas. Nie wyobrażamy sobie bez niej udanego dnia. Szkoda, że wokół niej powstało tak wiele mitów, które sprawiają, że musimy jej sobie odmawiać lub ją ograniczać. Czasami niepotrzebnie. O tym, jak naprawdę działa mała czarna na nasz organizm, przeczytasz w tym artykule.

Kawa wypłukuje magnez – mit

To chyba jeden z najpopularniejszych mitów o kawie. Od razu warto go obalić i dodać, że dzięki piciu kawy możemy zwiększyć dostarczenie magnezu do swojej diety. Natomiast dobrze jest wiedzieć, by nie przekraczać zalecanej dobowej dawki kofeiny, która wynosi 400 mg. Dodatkowo, przegryzanie do małej czarnej migdałów lub suszonych bananów ułatwi naszemu organizmowi wchłanianie tego drogocennego składnika.

Kawa podnosi ciśnienie – fakt i mit

Wszystko zależy od tego, jak mocną kawę pijemy i w jakich ilościach. Oczywiście, jeśli cierpimy na nadciśnienie, to kofeina może nam je podnieść, ale wypicie jednej filiżanki małej czarnej o średniej mocy na pewno nie zaszkodzi.

Kawa przyczynia się do wrzodów i bezsenności – mit

Pijąc ostatnią kawę maksimum 6 godzin przed planowanym zaśnięciem, na pewno nie sprawimy, że w nocy nie zmrużymy oka. Poza tym, mała czarna pita po śniadaniu lub posiłku przyspiesza trawienie i metabolizm. Jeśli będziemy unikać kawy na pusty żołądek, na pewno nie będziemy mieli problemów zdrowotnych związanych z tym organem.

Rodzaj kawy a nasze zdrowie

Na pewno zastanawiamy się, czy rodzaj kawy może mieć wpływ na jej właściwości i działanie. Wszystko zależy od mocy naparu i sposobu podawania. Najzdrowsza jest zwykła czarna kawa bez dodatku cukru, mleka lub śmietanki. Jeśli takiej nie lubimy, możemy cukier zamienić na miód, a mleko na napój sojowy, migdałowy lub owsiany. Pamiętajmy również o sposobach parzenia kawy. Ostatnimi czasy popularna jest kawa w saszetkach, którą można szybko przygotować. Wypróbuj sposób, w jaki przyrządzana jest kawa pads i ciesz się jej zdrowotnymi właściwościami i działaniem pobudzającym w te jesienne i deszczowe dni.