wnetrza boho

Sypialnia w stylu boho. Jak ją urządzić?

wnetrza boho

Styl Boho jest coraz bardziej popularny wśród osób, które lubią niekonwencjonalne rozwiązania w urządzaniu swoich wnętrz. Jeśli zastanawiasz się jak urządzić sypialnie w stylu boho, koniecznie zapoznaj się z regułami oraz historią tego już kultowego, lecz wciąż modnego stylu, by uniknąć błędów i wykończyć swoją nową sypialnię w najlepszy możliwy sposób.

Styl Boho – co warto wiedzieć?

W stylu boho dominują przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno – szczególnie w jasnych barwach, oraz kamień. Do pomieszczeń w stylu boho najlepiej sprawdzają się meble o prostych kształtach jednakże nie można zapomnieć o przełamywaniu surowego wyglądu licznymi dodatkami i kolorami.

Nazwa stylu – boho, pochodzi z języka francuskiego od słów: la bohème, oznaczających cyganerie, czyli niezależnych artystów, żyjących na własnych zasadach, ciągle będąc w podróży. To stąd wywodzą się widoczne „hipisowskie” nuty w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho. Styl ten stawia na indywidualizm, możliwość ekspresji i własnej interpretacji, ale także na unikalność, ciężko bowiem znaleźć dwa takie same pomieszczenia urządzone w duchu boho, za sprawą dekoracji najczęściej prywatnych pamiątek z podróży nawiązujących do miejsc, z których się wywodzą – tak jak miało to miejsce na początku rozpoznawania boho jako stylu w wykańczaniu wnętrz.

boho styl

Czym wyróżnia się styl boho?

Styl boho wyróżnia się przede wszystkim wspomnianą już możliwością ekspresji własnych uczuć, emocji oraz pomysłów. Jest lekki, przyjazny i pełny życia. Boho to przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, len i wełna. Dodatki w stylu boho są również często handmade, więc mają unikalny charakter. Jeśli chcesz urządzić swoją sypialnię w stylu boho, musisz pamiętać jednak o zachowaniu pewnej równowagi. Sypialnia jest bowiem miejscem relaksu i odpoczynku, czemu nie sprzyja nadmierna ilość kolorowych dekoracji.

Boho w sypialni to swoboda, relaks i lekkość, te 3 słowa idealnie definiują, czym jest sypialnia w stylu boho, i to do stanu w którym nadal niekonwencjonalne, lecz mimo wszystko spokojne i przytulne staje się to miejsce, powinniśmy dążyć.

styl boho

Sypialnia boho – jak ją zaplanować?

Sypialnia w stylu boho to nie lada wyzwanie dla każdego, kto planuje ten wystrój w swoim domu. Wiele zależy bowiem od naszego własnego sposobu na korzystanie z tego pomieszczenia. Osoby, które w sypialni wyłącznie śpią, mogą potrzebować bardziej surowego i spokojnego wystroju. Ci którzy sypialnie wykorzystują dodatkowo jako miejsce relaksu, pokusić mogą się o większą ilość dekoracji i kolorów, które jednak nie mogą zaburzać głównej koncepcji sypialni jako pokoju do spania.

Sypialnia to miejsce prywatności, warto zadbać o jej charakter. W tym pokoju wspaniale wpasują się dodatki, z którymi mamy głębszą więź oraz te, które chcemy zachować dla siebie. Świetnie sprawdzą się lekko kontrowersyjne figurki przywiezione z Meksyku wykonane z ciemnego drewna, lub prezent od znajomego, który mimo wartości sentymentalnej nie nadaje się do pomieszczeń będących wizytówką domu.

Osoby zastanawiające się jak urządzić sypialnię w stylu boho, powinny zacząć planowanie od określenia swojego sposobu na korzystanie z tego pokoju. Po wykonaniu tego kroku cały proces stanie się zdecydowanie łatwiejszy, ale, także pozwoli to odsiać zbędne rzeczy, które miały znaleźć się w nowej sypialni.

styl boho w sypialni

Jakie dodatki dobierać do wnętrz urządzonych w stylu boho?

Wnętrza urządzone w stylu boho to przede wszystkim przestrzeń, która łączy w sobie elementy różnych stylów. Najważniejsze jest tutaj to, aby dodatki były odpowiednio dobrane i pasowały do reszty wystroju. W tym stylu można zatem łączyć ze sobą różne materiały, kolory i faktury.

Pierwszym krokiem jest, więc dobór odpowiednich mebli. Do sypialni w stylu boho idealnie sprawdzą się drewniane łóżka oraz szafki nocne o naturalnym wyglądzie. Warto także postawić na tapicerowaną kanapę lub fotel, który będzie stanowił miłe miejsce do relaksu.

Dodatkiem stanowiącym podstawę wystroju w tym stylu są dywany boho https://4wall.pl/217_dywany-boho. Chociaż dywan to element spotykany w wielu polskich wnętrzach, te które wykorzystuje się urządzając sypialnie w stylu boho, nie są ciężkie oraz nie zmniejszają wizualnie pomieszczenia. Sypialnia boho to lekkość i takie muszą być wykorzystywane w nich dywany.

Dywan w stylu boho może zakrawać o kontrowersje, być nowoczesny i w stonowanych barwach, jak i kolorowy, wzorzysty, wykorzystywany od pokoleń w zły sposób. Styl boho daje wolność, a jej dobre wykorzystanie – takie jak wybór odpowiedniego dywanu – sprawia, że boho staje się kapitalnym wyborem do pomieszczeń każdej wielkości i każdego zastosowania.