Pokrycia dachowe wykonane z blachy z roku na rok zyskują na popularności. To w końcu jeden z najtańszych materiałów, do tego trwałych oraz estetycznie wyglądających – można więc stwierdzić, że wszystkie te cechy ma blachodachówka. Warto znać najważniejsze zasady jej montażu, aby służyła nam przez długie lata.
Jak układać blachodachówkę?
Blachodachówka montowana jest na specjalnym ruszcie, który tworzą łaty oraz kontrłaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu całe pokrycie dachowe może być właściwie przewietrzane, co jest bardzo ważne, bo taka przerwa zmniejsza gromadzenie pary wodnej w okresie zimowym,a podczas upałów zmniejsza nagrzewanie się nawierzchni. Aby montaż blachodachówki był prawidłowy, ruszt na którym będzie kładziona, musi być specjalnie przygotowany, czyli musi mieć odpowiedni rozstaw łat i kontrłat (dostosowany do rodzaju blachodachówki i długości modułów). Bardzo ważne jest również, aby był on równy, bez żadnych wykrzywień oraz innych nierówności. Przed montażem blachodachówki modułowej trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta, bo model różnią się systemem montowania.
Czym przykręcać arkusze blachodachówki i jakie są narzędzia do jej cięcia?
Aby pokrycie dachowe służyło jak najdłużej, bardzo ważne jest również to, czym będziemy blachę…ciąć! Służą do tego odpowiednie narzędzia, tzw. niblery (nożyce wibracyjne) i tylko ich należy używać do cięcia blachy. Zakazane jest stosowanie szlifierek kątowych, bo mogą one uszkodzić blachę oraz jej powłokę. Do tego podczas cięcia tym narzędziem, wytwarzane są gorące opiłki, które mogą uszkodzić nawierzchnię, co prowadzi do powstania ogniska rdzy. A czym przykręcać arkusze? Do łat przytwierdza się je za pomocą wkrętów samowiertnych, z podkładkami ze specjalnej gumy – odpornej na zmiany temperatury i promieniowanie UV. Należy je umieszczać zawsze w dolnej części przetłoczenia. Pamiętajmy też o tym, aby nie dokręcać wkrętów zbyt mocno, bo uniemożliwi to ruchy pokrycia spowodowane np. wysokimi temperaturami. Niewskazane jest też zostawienie luzu, bo niedokręcone blachodachówki mogą zostać porwane przez wiatr. Więcej o blachodachówkach poczytacie na stronie: https://glinmet.pl/.