para w lozku

Seks po narodzinach dziecka – czy może być taki sam?

Powrót do regularnego seksu po narodzinach dziecka potrafi budzić wśród młodych rodziców lekkie obawy. Zupełnie niepotrzebnie, bo wystarczy odpowiednio przygotować się do ponownego współżycia. Jak to zrobić?

Pierwszy seks po porodzie – 6 tygodni połogu

Rodzice muszą unikać seksu w ostatnich tygodniach trzeciego trymestru ciąży (a to i tak dla wielu par bardzo późno; niektóre z nich decydują się na podjęcie tego kroku nawet we wcześniejszych miesiącach). Uniemożliwia to utrzymywanie bliskości – w kontekście stricte fizycznym – przez wiele dni.

Pierwsza odpowiednia chwila na ponowne rozpoczęcie współżycia nadarza się po minięciu 6 tygodni od momentu porodu. To dlatego, że kobiece ciało potrzebuje zwykle ok. 40-50 dni na powrót do stanu fizycznego sprzed brzemienności. Niezastosowanie się do tego polecenia i wtórne zainicjowanie życia seksualnego w trakcie połogu może prowadzić m.in. do wystąpienia bolesnych stanów zapalnych oraz krwawienia np. wskutek tarcia tkanek miękkich. 

Przyspieszenie pierwszego seksu po rozwiązaniu może powodować ogromny dyskomfort psychiczny u obu stron, a u zwłaszcza kobiet. Negatywne przeżycia są w stanie skutecznie zniechęcać do ponownego współżycia w przyszłości.

Pary chętne, ale odczuwające strach przed seksem (np. z powodu wystąpienia dolegliwości fizycznych), powinny zdecydować się na wizytę u lekarza. Warto kierować się indywidualną opinią ekspertów medycznych.

Brak ochoty na seks – niskie libido to coś normalnego

Kobiety po porodzie mogą nie odczuwać ochoty na seks przez kilka następnych miesięcy. To normalne. Ciąża, rozwiązanie i połóg wywołują wiele zmian hormonalnych w organizmie, a powrót do stanu sprzed ciąży wymaga wiele czasu. Nie należy się w tym w żaden sposób martwić. Wystarczy poczekać.

W pierwszych tygodniach powrotu do pełni sił, tuż po połogu, kobiece ciało produkuje ogromne ilości prolaktyny, która odpowiada m.in. za wzmożoną laktację. Niestety, blokuje ona także chwilowo libido, czyli popęd seksualny.

Z brakiem ochoty na seks da się poradzić na kilka różnych sposobów. Można:

  • przeczekać ten okres;
  • zdecydować się na suplementację witaminami – niezalecane ze względu na karmienie piersią;
  • udać się do seksuologa – w przypadku, w którym problem ma podłoże przede wszystkim psychiczne (m.in. depresja poporodowa).

Co ważne, pary powinny wspierać się nawzajem w trudnych sytuacjach i zawsze wykazywać sobie wyrozumienie.

Suchość pochwy – przydatne okażą się żele nawilżające

Duże ilości prolaktyny – hormonu laktacyjnego – w organizmie mogą powodować suchości pochwy. Z tego powodu przed seksem warto sięgnąć po nawilżające żele intymne. Odpowiednie będą przede wszystkim produkty na bazie wody, a nie silikonu. Te drugie wykorzystują substancje syntetyczne, które zwykle okazują się zbyt drażniące dla skóry.

Życie seksualne młodych rodziców – powrót do seksu sprzed narodzin dziecka

Czy seks po narodzinach dziecka może być niczym ten sprzed okresu ciążowego? Oczywiście, że tak, ale o to postarać muszą się obie strony.

Dobrym pomysłem wydaje się ożywienie atmosfery intymności na nowo. Pomocne w tym okażą się ponowne randki i romantyczne wieczory we dwoje (konieczne może okazać się niekiedy zatrudnienie opiekunki), a do tego wzajemne zapewnianie sobie wsparcia psychicznego na co dzień.

Oprócz tego należy zadbać o siebie fizycznie. Przestrzeganie diety z dużą ilością warzyw i owoców, delikatna aktywność fizyczna oraz głęboki sen przez minimum 8 h dziennie (co bywa często niemożliwe dla osiągnięcia przez młodych rodziców) – wszystkie te aspekty pomagają ustabilizować hormony, a tym samym znacznie zwiększyć ochotę na seks.