Rower dla mężczyzny - jaki wybrać?

Rower dla mężczyzny – jaki wybrać?

hexagon_x1_lime_black_glossyWraz z początkiem sezonu wiosennego na ulice naszych miast wyjadą rowery. Te niepozorne dwukołowce od lat cieszą się stale rosnącą popularnością. Sklepy rowerowe oferują nam tak szeroką gamę produktów, że często jest nam ciężko zdecydować się na zakup. Na co mężczyzna powinien zwrócić uwagę przy zakupie nowego roweru? Przede wszystkim każdy facet, zanim podejmie decyzję, powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Gdzie będę korzystać z roweru?

Przy wyborze nowego roweru musimy pamiętać, że każdy model przystosowany jest do innych warunków. Rowery miejskie, jak sama nazwa wskazuje idealnie spisują się w warunkach miejskich. Nie są to rowery przystosowane do pokonywania wielkich odległości czy rozwijania dużych prędkości. Świetnie za to się sprawdzają do jazdy po utwardzonych powierzchniach, częstym zatrzymywaniu się na światłach czy przewożenia drobnego bagażu. Większość miejskich rowerów jest od razu wyposażona w komplet odblasków i świateł oraz dzwonek. Przez lata panował mit, że rowery miejskie są mało męskie, na szczęście czasy te już minęły i modele te mają coraz więcej zwolenników wśród mężczyzn mieszkających w miastach.

Dla rowerowych entuzjastów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą rowery trekkingowe. Są przystosowane do pokonywania długich odległości po zróżnicowanym terenie. Są wyposażone w błotniki, amortyzowane siodełko czy regulowany wspornik kierownicy. Doskonale sprawdzają się podczas długich rowerowych wycieczek, a także do codziennej jazdy – jest to rower uniwersalny, lecz nie tak stylowy jak rower miejski.

Rowery górskie, zwane też rowerami MTB, na pewno nie zawiodą amatorów wyzwań. Dzięki wzmocnionej ramie i szerokim oponom radzą sobie doskonale w każdych warunkach zarówno glebowych, jak i pogodowych. Są to rowery niezwykle wytrzymałe. Swoje pełne możliwości są w stanie pokazać głównie poza miastem.

Gdzie kupić rower?

Kupując rower musimy pamiętać, że jest to inwestycja na lata i lepiej dopłacić niewielką kwotę i zakupić sprzęt ze sprawdzonego źródła. Jeżeli jednak chcemy trochę zaoszczędzić, warto pomyśleć o zakupie w sklepie internetowym. Choć sklepy stacjonarne dają możliwość przetestowania sprzętu przed zakupem, to ponosimy spore koszty związane z funkcjonowaniem sklepu. Jeżeli sklep internetowy jest autoryzowany i ma nienaganną opinię, to nie powinniśmy się opierać przed zakupem roweru online. Dzięki wyeliminowaniu kosztów prowadzenia sklepu i związanego z tym marketingu i podatków, możemy zakupić w internecie ten sam rower rower nawet o kilkaset złotych taniej. Dobry internetowy sklep rowerowy oferuje nie tylko darmową wysyłkę, ale i serwis door to door – w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów technicznym z rowerem, kurier zabierze od nas wadliwy sprzęt i dostarczy nowy lub naprawiony. Koszt transportu pokrywa sklep.

Z czego jest on wykonany?

Gdy już zdecydujemy się na typ roweru, który chcemy zakupić, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana rama. Najpopularniejsze materiały do produkcji ram to: stal, aluminium i karbon.

Ramy wykonane z aluminium są najczęściej spotykane w rowerach ze średniej półki cenowej. Jeżeli chodzi o wagę, są lżejsze od stalowych, ale nadal są one cięższe niż te wykonane z włókna węglowego. Cechują się dużą wytrzymałością na wgniecenia i są znacznie tańsze od karbonowych. Wysoka sztywność ram aluminiowych zapewnia bardzo dobrą amortyzację. Idealnie sprawdza się przy kolarstwie górskim, jak i miejskim.

Karbonowa rama sprawdza się u miłośników kolarstwa szosowego, ponieważ dzięki lepszemu tłumieniu drgań, jazda na takim rowerze jest przyjemniejsza. Ponadto dzięki obniżonej wadze, są to rowery dużo bardziej zwrotne.