rolety okienne

Rolety okienne zewnętrzne – dlaczego warto je zamontować?

rolety okienneOsłony okien mogą być zamontowane zarówno od wnętrza, jak i na zewnątrz budynku. Kiedy warto zdecydować się na instalację rolet zewnętrznych? Poznaj najważniejsze zalety związane z ich zakupem!

Jak działają rolety zewnętrzne?

Rolety to osłony okienne, które mogą być zainstalowane nie tylko w pomieszczeniach, ale także na zewnątrz. Różnią się one wtedy swoją budową i zastosowanymi materiałami, co przekłada się także na ich właściwości.

Zewnętrzne rolety okienne powstają głównie z lekkiego, lecz wytrzymałego aluminium, które może być malowane na różne kolory. Materiał ten cechuje się przy tym odpornością na korodowanie, które może być wywołane warunkami pogodowymi.

Rolety okienne montowane na zewnątrz składają się z trzech zasadniczych elementów:

  • Pancerza – jest on zbudowany z połączonych ze sobą listewek aluminiowych, które osłaniają okno,
  • Wału z osłoną – pancerz nawijany jest na wał wtedy, gdy roleta jest odsłaniana. Wał z osłoną montowane są na elewacji domu, we wnęce okiennej albo nad oknem.
  • Profile boczne – przytrzymują one pancerz oraz poprawiają poziom szczelności osłon.

Dostępne są także rolety antywłamaniowe zewnętrzne, które cechują się wzmacnianą konstrukcją, dzięki czemu zapewniają one podwyższoną ochronę budynku w razie włamań.

Dlaczego warto kupić zewnętrzne rolety okienne?

Rolety okienne montowane na zewnątrz mają wiele zalet. Oto najważniejsze korzyści związane z ich montażem:

Większa prywatność

Przede wszystkim rolety okienne mogą służyć jako sposób na zapewnienie większej prywatności we wnętrzach. Skutecznie osłaniają one okna i chronią domowników przed wzorkiem osób znajdujących się na zewnątrz.

Ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem

Za pomocą rolet okiennych zewnętrznych można skutecznie zabezpieczać pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ma to znaczenie wtedy, gdy promienie słoneczne mogą przeszkadzać w śnie, ale także podczas upalnego lata, ponieważ zmniejszają one wtedy nagrzewanie się domu.

Lepsza termoizolacja budynku

Rolety okienne świetnie sprawdzają się nie tylko latem, lecz także zimą. Zaciągnięte tworzą poduszkę powietrzną przy oknie, a przez to dodatkowo poprawiają parametry termoizolacyjne budynku. W efekcie umożliwiają zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Ochrona przed włamaniami

Warto też wskazać, że poprzez rolety antywłamaniowe zewnętrzne można zapobiec poważnym stratom wynikającym z włamania do budynku oraz kradzieży wartościowych przedmiotów. Specjalna konstrukcja rolet zmniejsza ryzyko przedostania się złodziei do wnętrza budynku.