uszczelki

Do czego służą uszczelki spiralne? Budowa, zastosowanie i zakup

uszczelkiWłaściwie dopasowane uszczelki mogą zapewnić pełną szczelność w miejscu ich zastosowania. Wśród wielu dostępnych typów uszczelek znajdują się również te określane jako spiralne. Czym dokładnie są spiralne uszczelki i jakie mają one zastosowanie?

Uszczelka spiralna – co to jest?

Rodzina uszczelek jest bardzo duża i zawiera ona różnorodne produkty do wyboru. Wśród nich znajdują się uszczelki spiralne – http://www.hth-ptt.pl/utrzymanie-ruchu/uszczelnienia-techniczne/uszczelki/uszczelki-metalowe/ które wyróżniają się pierścieniowym kształtem oraz zastosowaniem zwijanego paska metalu wewnątrz, który służy jako wypełnienie.

Taka podwójna konstrukcja powoduje, że uszczelki spiralne wyróżniają się w określonych zastosowaniach wysokim poziomem szczelności i dzięki temu mogą one zapobiegać pojawieniu się różnych wycieków i awarii, jakie mogą wynikać z braku szczelnego połączenia.

Jakie materiały używane są do uszczelek spiralnych?

Spiralne uszczelki są sprzedawane w wielu wariantach, co powoduje, że można dopasować je specjalnie do konkretnego zastosowania, w tym do warunków panujących w miejscu ich instalacji.

Różnice w budowie uszczelek spiralnych dotyczą przede wszystkim ich wypełniacza. Do jego wykonania wykorzystuje się materiały jak teflon – PTFE, grafit, ceramikę, micalit.

W zależności od zastosowanych materiałów uszczelki spiralne mogą wtedy zapewnić skuteczność pracy w bardzo szerokim zakresie temperaturowym wynoszącym od około -200 do nawet +550 stopni Celsjusza.

Gdzie najczęściej stosowane są spiralne uszczelki?

Materiały uszczelniające jak uszczelki spiralne wykorzystywane są w wielu obszarach. Najczęściej umieszczane są one w poniższych miejscach montażu:

  • zawory

  • połączenia kołnierzowe

  • zbiorniki ciśnieniowe

  • sprężarki

  • pokrywy

Ze względu na swoje właściwości uszczelki spiralne są powszechnie używane między innymi w przemyśle energetycznym, petrochemicznym, ale również w przemyśle chemicznym, spożywczym, automotive czy w przemyśle stoczniowym.

Gdzie można zakupić uszczelki spiralne?

Spiralne uszczelki są materiałami uszczelniającymi oferowanymi obecnie przez wielu producentów. Wobec tego uszczelki spiralne można zakupić w różnych sklepach i bezpośrednio u ich wytwórców.

Z dostępnymi wariantami uszczelek spiralnych klienci zainteresowani ich zamówieniem mogą zapoznać się na stronach producentów i sklepów. Można tam bliżej zobaczyć oferowane typy uszczelek pod kątem ich konstrukcji oraz właściwości, aby następnie dobrać je do własnych wymagań.

Warto też wskazać, że aktualnie uszczelki spiralne mogą być kupowane także w sklepach internetowych producentów oraz w sklepach online z materiałami uszczelniającymi, co znacznie ułatwia dostęp do tego typu materiałów uszczelniających i powoduje, że ich zakup jest łatwy i szybki.