pompa ciepla

Pompa ciepła – czy warto? Zalety i wady pomp ciepła

pompa cieplaDobór odpowiedniego źródła ciepła dla domu jednorodzinnego ma bardzo duże znaczenie. Obecnie rosnącym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Czy warto się na nie zdecydować? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące zalet i wad pomp ciepła!

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła to rodzaj urządzeń grzewczych, które wykorzystują energię zgromadzoną w otoczeniu, aby ogrzewać budynki. Z tego względu są one uznawane za ekologiczne, bezpieczne dla środowiska urządzenia.

Najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje pomp ciepła – pompy powietrzne oraz gruntowe. Pierwsze z nich pobierają ciepło z powietrza, natomiast drugie z gruntu za pomocą specjalnego wykopu. Najczęściej kupowane są obecnie pompy powietrzne, które wyróżniają się przystępnymi cenami i pozwalają na uzyskanie wysokiej efektywności pracy.

Jak działają pompy ciepła?

Pod względem sposobu działania pompy ciepła przypominają lodówki. Także zawierają one sprężarkę, parownik, skraplacz oraz czynnik chłodniczy. Powodują one „przepompowanie” ciepła z zewnątrz do budynku. W przypadku znacznych chłodów w urządzeniu montowane jest także dodatkowe elektryczne źródło ciepła.

Pompa ciepła do działania wymaga prądu, dlatego z tego względu bardzo dobrze sprawdza się ona również w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi.

Nowoczesne pompy ciepła Skoczów – z ofertami firm wykonujących instalacje z pompami ciepła w Skoczowie można zapoznać się już teraz w sieci.

Zalety i wady pomp ciepła

Pompy ciepła to bardzo korzystny wybór jako źródło ciepła dla domu, lecz warto pamiętać o tym, że mają one również określone minusy.

Zalety pomp ciepła:

  • Energooszczędne – pobierają małą ilość energii,

  • Ekologiczne – nie emitują spalin, nie produkują smogu,

  • Bezpieczne – nie powodują ryzyka wybuchu, zaczadzenia,

  • Wygodne – są bezobsługowe,

  • Trwałe – mogą posłużyć na wiele lat,

  • Wielofunkcyjne – mogą nie tylko ogrzewać dom, ale również wodę użytkową, a latem chłodzić pomieszczenia.

Wady pomp ciepła:

  • Drogie – koszty montażu pompy ciepła nadal są bardzo wysokie,

  • Hałaśliwe – jednostka może emitować dość głośny hałas,

  • Wymagają dodatkowego wsparcia – nie dogrzewają wody powyżej temperatury 60 stopni, a zimą mogą wymagać dodatkowego wsparcia ze strony grzałki.

Czy warto kupić pompę ciepła?

Aktualnie pompa ciepła jest jedną z najlepszych opcji, gdy chodzi o nowoczesne, bezobsługowe oraz nieemisyjne źródła ciepła. Jedynym minusem jest jej wysoka cena, jednak obecnie można skorzystać z dotacji na pompy ciepła, które pozwalają na zamontowanie ich jeszcze taniej.