Projekt Pangeos to fascynujący świat przyszłości. Będzie to miasto, w którym zatrą się wszelkie granice między lądem a wodą – obiekt będzie przypominać… pływającego żółwia! Design ten nie jest przypadkiem: zwierzęta te są symbolem stabilności, harmonii z naturą i niesamowitej zdolności do adaptacji. Jakich ciekawostek warto dowiedzieć się jeszcze na temat tej niezwykłej koncepcji?
Projekt wodnego miasta – skąd nazwa Pangeos?
Pangeos można niewątpliwie uznać za niesamowity projekt o wielkiej skali. Ma na celu wybudowanie wielkiego miasta wodnego, które ma dryfować po oceanie i przyciągać do siebie ludzi z całego świata. Skąd wziął się pomysł na takie przedsięwzięcie?
Na początek warto przyjrzeć się samej nazwie. Nawiązuje ona bezpośrednio do superkontynentu Pangea, czyli obszaru na Ziemi, który istniał pierwotnie wiele milionów lat temu. Na przestrzeni wieków uległ on wielokrotnemu rozszczepieniu – wskutek ruchów płyt tektonicznych (zapewniając tym samym kształt wszystkim obecnie znanym kontynentom).
Kształt żółwia również nie bierze się z przypadku. To zwierze, które doświadcza w ciągu swojego życia długiej podróży, zaczynającej się na plaży. Nieustanny ruch należy traktować w tym kontekście jako metaforę – zarówno żółw, jak i Ziemia nieustannie ewoluują.
Projektanci ze studia Lazzarini Design mają zamiar złożyć w ten sposób swoisty hołd przeszłości i celebrować nadchodzącą przyszłość. Trzeba przyznać, że to naprawdę ciekawy pomysł!
Pangeos – miasto czy jacht?
Media określają Pangeos dryfującym miastem. Nie jest to do końca prawdą. W rzeczywistości obiekt ten będzie ogromnym terajachtem (550 m długości i 610 m szerokości), czyli luksusowym pojazdem morskim.
Określenie Pangeos miastem zyskuje jednak na znaczeniu po zrozumieniu skali całego przedsięwzięcia – będzie on w stanie pomieścić aż 60 tysięcy osób. Taką ludnością cieszą się niektóre miejscowości w Polsce (m.in. Stalowa Wola i Zamość). Część osób będzie mieszkać na Pangeos na stałe – mowa m.in. o załodze i pracownikach technicznych.
Planuje się wykorzystanie w tym projekcie najnowszych innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wszystko zasilą panele słoneczne oraz skomplikowane systemy pozyskiwania energii z prądów morskich i wiatru. Projektanci mają nadzieję, że żółw będzie w stanie dryfować w nieskończoność (oczywiście przy założeniu, że będzie poddawany regularnym pracom konserwacyjnym).
Czy wykonanie pływającego miasta jest naprawdę możliwe?
Odpowiedź na to pytanie zalicza się do tych skomplikowanych. W teorii to możliwe, a w praktyce… nadal, ale wiąże się z koniecznością poradzenia sobie z wieloma problemami logistycznymi.
Projektanci muszą stawić czoła wielu wyzwaniom technicznym, ekologicznym i ekonomicznym. Obejmuje to zagadnienia związane z bezpieczeństwem, zrównoważonym dostępem do zasobów, zarządzaniem odpadami i niwelacją negatywnego wpływu na ekosystemy morskie. Projekty tej skali wymagają współpracy międzynarodowej oraz zdolności dostosowania się do zmiennych warunków atmosferycznych, a co nawet ważniejsze – rozwiązania kwestii prawnych związanych z terytorialnością.
Trudnym do wykonania zadaniem będzie ponadto znalezienie miejsca, które zmieści Pangeos. Docelowo planuje się, że jacht znajdzie się na obszarze terenów należących do Arabii Saudyjskiej.
Kiedy można spodziewać się rozpoczęcia pracy nad projektem Pangeos?
Rozpoczęcie realizacji projektu Pangeos planuje się na 2033 rok. Proces budowy terajachtu miałby zająć około 8 lat – oznacza to, że potencjalna pełna gotowość i ukończenie prac przypadną na lata 2041-2042.
Warto jednak pamiętac, że projekty tego rodzaju (zwłaszcza o tak monumentalnych rozmiarach i zaawansowanej technologi) podlegają często zmianom z powodu różnych czynników; mowa m.in. o nieprzewidzianych wyzwaniach technicznych i zmiennych warunkach rynkowych. Należy być dobrej nadziei i liczyć na to, że projekt nie ulegnie żadnemu opóźnieniu.
Inne ciekawe projekty miast, o których warto się dowiedzieć!
Na świecie nie brakuje ciekawych obiektów i infrastruktur miejskich. Osoby zainteresowane Pangeos powinny zapoznać się również z:
- Masdar City;
- Songdo;
- Eko-Atlantykiem;
- Forest City;
- Sejong City.
To przykłady, które pokazują, że na świecie podejmuje się wiele innowacyjnych inicjatyw. Te przyczyniają się do ewolucji podejścia do urbanistyki, zrównoważonego rozwoju i życia miejskiego – zakłada się, że niektóre z wymyślonych rozwiązań będą stosowane w dalekiej przyszłości nawet w Polsce!
Leave a Reply