ulozona garderoba

Organizacja garderoby – być może robisz to niewłaściwie!

Prawidłowe organizowanie odzieży przynosi domownikom wiele korzyści. Przede wszystkim ułatwia codzienny wybór strojów i spowalnia proces niszczenia się poszczególnych ubrań. Warto to robić także z innych powodów. Czego trzeba dowiedzieć się na ten temat? Jak utrzymywać długotrwały porządek w szafie?

Utrzymywanie porządku w szafie – po co?

Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że porządek w szafie pozwala mieć aktualną garderobę. Nie ma w niej rzeczy małych lub takich, które już się nie nadają do noszenia – takie ubrania nie zajmują miejsca, a przez to nie tworzy się chaos.

Poza tym porządek sprawia, że wie się, co ma się w szafie. Na przykład z rana może nastąpić np. nagła ulewa albo przymrozek lub przyjść niespodziewana wiadomość od szefa z nakazem ubrania czegoś eleganckiego. We wszystkich tych przypadkach trzeba zacząć grzebać w garderobie i liczyć na to, że uda się znaleźć coś sensownego w krótkim czasie.

Przegląd szafy

Przegląd szafy umożliwia pozbycie się wszystkich niepotrzebnych ubrań. W trakcie kontroli garderoby może okazać się także, że niektóre ulubione stroje są zbyt zniszczone, by dalej je nosić, i wymagają wymiany.

Nieużywane ubrania warto:

  • oddać;
  • sprzedać;
  • przeznaczyć do recyklingu.

Dodatkowo niektóre sklepy odzieżowe umożliwiają pozostawianie ich w lokalach np. w zamian za rabaty na nowe produkty.

Organizacja garderoby – sprawdzone sposoby

Niektóre sposoby organizowania szafy są lepsze od pozostałych. Przykładowo nie ma sensu układać ciuchów kolorami. To estetyczne, ale niepraktyczne rozwiązanie.

Lepsza metoda to układanie odzieży według typu. Koszulki do koszulek, spodnie do spodni, bluzy do bluz itd. Sprawdza się to doskonale w połączeniu z zaleceniem dotyczącym składowania okryć wierzchnich na wieszakach. Wszystkie z nich można wówczas podzielić na małe subkategorie, czyli m.in. na kurtki:

  • przeciwdeszczowe;
  • wiatrówki;
  • zimowe;
  • formalne;
  • ulubione.

Tym sposobem w szafie mogą wisieć uporządkowane:

  • koszule – eleganckie i na co dzień;
  • marynarki – sportowe i od garnituru;
  • swetry – wcięciem i bez wcięcia;
  • bluzy – z kapturem i bez kaptura;
  • kurtki – zgodnie z powyższymi zaleceniami.

Takie organizowanie garderoby zapewnia, że zawsze wiadomo, gdzie szukać tego, co akurat potrzebne.

Alternatywna metoda organizowania przestrzeni szafy dla pracowników biurowych

Niektóre środowiska pracy wiążą się bezpośrednio z koniecznością przestrzegania tzw. dress code’u. Poza tym, żeby uzupełnić szafę bardziej oficjalnymi ubraniami, najlepiej przygotowywać sobie gotowe stylizacje na wszystkie dni robocze.

Na wieszakach można tworzyć całe outfity. Na początek wystarczy wybrać wszystkie potrzebne spodnie, koszule i marynarki, a potem łączyć w komplety i nauczyć się robić to w przemyślany sposób, czyli tak, żeby przygotowane zestawy starczały na cały tydzień bez konieczności robienia prania.

Składowanie ubrań sezonowych

Wszystkie ubrania sezonowe należy trzymać w osobnych szufladach lub organizerach. Nie będą się wówczas niepotrzebnie kurzyć w miejscach możliwych do wykorzystania w inny, przyzwoitszy sposób. Warto spróbować przechowywania zbędnych rzeczy m.in. pod łóżkiem lub na strychu albo w piwnicy.

Przechowywanie ubrań i dodatków – czy mogą być w tym samym miejscu?

Dodatki do ubrań powinny być przechowywane w osobno. Przede wszystkim dlatego, że są zakładane na samym końcu, a do ich zadań należy akcentowanie outfitu, a nie na odwrót.

Wszystkie akcesoria należy odpowiednio grupować. Wówczas dopasowanie ich będzie szybkie i proste. Dobrze, aby były składowane w pobliżu lustra. Umożliwi to szybkie sprawdzenie ostatecznego look’u tuż przed wyjściem.

Organizacja butów w szafie – czy to na pewno dobre rozwiązanie?

Butów nie powinno przechowywać się w szafach. Głównie dlatego, że ograniczają one dostępną przestrzeń użytkową i nie są w stanie np. prawidłowo wyschnąć, gdy wraca się do domu w deszczu. Mogą przez to np. ulec uszkodzeniu lub zapleśnieniu.

Lepszym pomysłem wydaje się gromadzenie obuwia w materiałowych organizerach m.in. w przedpokoju. Często używane pary mogą stać nawet przy samych drzwiach wyjściowych.

Przemyślane organizowanie szafy bywa czasochłonne, ale zapewnia efekty warte włożonego wysiłku. A o tym warto przekonać się samodzielnie!