jak dbac o zdrowie psa

Odrobaczenie szczeniaka – dlaczego to takie ważne dla zdrowia młodego psa?

jak dbac o zdrowie psa

Zdrowie psa, szczególnie młodego, jest narażone na różne niekorzystne czynniki. Jednym z nich są pasożyty przewodu pokarmowego. Dla opiekuna czworonoga temat psiej kupki nie powinien być obcy. Każdy, kto sprząta po swoim psiaku w parku, na wybiegu, czy na trawniku przed domem może sprawdzić, czy w kale nie znajdują się pasożyty. Niektóre robaki widać dopiero po powiększeniu – pod mikroskopem, ale część z nich można zobaczyć podczas sprzątania kupki do torebki na odchody, bo są widoczne gołym okiem.

Jak rozpoznać, że zdrowie psa jest zagrożone przez pasożyty?

Odchody to nie jest najprzyjemniejszy temat, warto go jednak poruszyć, bo ma duże znaczenie dla zdrowia psa. Oprócz faktu, że psie kupki trzeba sprzątać, warto też przyglądać się odchodom jako nośnikowi informacji o pupilu. Zdrowa kupka świadczy o świetnej kondycji psiaka w każdym wieku. Co może niepokoić opiekuna młodego psa? Jeśli szczeniak ma rzadkie stolce, suchą skórę i matową sierść, nie przybiera na wadze i ma nadmierny apetyt, przyczyną może być inwazja robaków. Trzeba zgłosić się jak najszybciej do weterynarza, który zbada zdrowie psa i zaleci odpowiednie środki na odrobaczenie.

zdrowie psa

Opiekun, który regularnie analizuje psie odchody, bardzo szybko zorientuje się, że ze stanem zdrowia psa dzieje się coś niedobrego. W ten sposób wiele dolegliwości może zostać zauważonych bardzo szybko, zanim pasożyty wywołają więcej szkód w organizmie.

Jak pasożyty przedostają się do jelit szczeniaka?

Szczenię powinno być pod opieką weterynaryjną od pierwszych chwil swojego życia. To ważne, ponieważ niektóre pasożyty jelitowe, mają taką specyfikę, że potrafią przedostać się do worka owodniowego ciężarnej suki i zainfekować miot jeszcze przed przyjściem na świat! To nie jedyne źródło zakażenia – inne robaki zarażają małe pieski drogą pokarmową tzn. przy karmieniu mlekiem matki, a także przez bezpośredni kontakt z zainfekowaną suką.

Nicienie nie stanowią śmiertelnego zagrożenia, ale obniżają kondycję i zdrowie psa. Osłabiony walką z pasożytami szczeniak jest bardziej podatny na inne choroby i gorzej się rozwija.

Odrobaczanie szczeniaka a nauka czystości

Opiekunowie młodych psów doskonale wiedzą, że nauka czystości jest niemożliwa w przypadku zarobaczenia, dlatego należy badać szczeniaka regularnie do szóstego miesiąca życia. Można spotkać się opiniami, że większość psów ma pasożyty przewodu pokarmowego, które wpływają destrukcyjnie na zdrowie psa.

Najczęściej występują glisty, nieco rzadziej zdarzają się tęgoryjce i włosogłówki, które gnieżdżą się w jelicie grubym (są bardzo małe i można je wykryć wyłącznie za pomocą mikroskopu). Włosogłówczyca występuje również w ludzi i szacunkowo obejmuje kilkanaście procent populacji.

Białe, krótkie, podobne do ziaren ryżu segmenty, które są doskonale widoczne gołym okiem w kale psa, świadczą o obecności tasiemca. Preparaty zwalczające te pasożyty można kupić bez recepty, lepiej jednak, aby odpowiedni środek w stosownej dawce przepisał lekarz weterynarz.