Napędy pneumatyczne mają za zadanie zasilać maszyny i urządzenia. Ich wybór zależy w dużej mierze od charakteru prowadzonej działalności i bieżących potrzeb. Ważne, aby przyrządy te były wysokiej jakości i w pełni sprawne, w innym wypadku mogą spowodować znaczące straty. Istotną kwestią jest także niezawodność i żywotność napędów pneumatycznych. Nie wspominając o gabarytach, mocy czy przeciążalności. Jaki zatem napęd pneumatyczny wybrać aby sprostał oczekiwaniom?
Jakie są rodzaje napędów pneumatycznych?
Wśród napędów pneumatycznych można wyróżnić kilka kategorii, są to przede wszystkim:
-
Napędy pneumatyczne liniowe, w których energia mechaniczna uzyskiwana jest za pomocą podawania elementu roboczego do komory, czyli wózka poruszającego się po prowadnicy na obudowie siłownika.
-
Napędy obrotowe, służące do otwierania bądź zamykania przepustnic czy zaworów kulowych. Aby zasygnalizować skrajne położenie prowadnicy, dodatkowo montowane są krańcówki. Natomiast pozycjonery pozwalają ustalać pozycję jej otwarcia.
-
Napędy tłoczyskowe, czyli jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań. W ich przypadku energia uzyskiwana jest poprzez napełnianie odpowiedniej komory, dzięki czemu tłok zyskuje napęd, generując ruch liniowy wałka tłoczyskowego.
-
Napędy mieszkowe, inaczej zwane poduszkami powietrznymi lub bałwankami, to siłowniki jednostronnego działania. Element roboczy sprawia, że poduszka się napełnia i wykonuje ruch. Jej powrót generuje siła nacisku. Najczęściej stosowane są jako podnośniki lub amortyzatory.
-
Napędy wahadłowe to siłowniki pneumatyczne z wbudowaną przekładnią. W nich ruch generowany jest poprzez połączenie mechanizmu tożsamego z zastosowanym w siłownikach tłoczyskowych. W tym wypadku zamiast tłoczyska zamontowana jest listwa zębata, która podczas ruchu napędza koło zębate, zmieniając ruch posuwisty na obrotowy.
-
Napędy membranowe, w których elastyczna membrana pod wpływem ciśnienia naciska na trzpień dociskający tłoczek do gniazda zaworu. Wykorzystywane są jako napęd zaworów regulujących przepływ.
Gdzie można wykorzystać napędy pneumatyczne?
Napędy pneumatyczne mogą pełnić rolę suwnic dla dysz do zdmuchiwania wadliwych detali z linii technologicznej. Mogą też służyć do zastąpienia człowieka, zwłaszcza gdy wymagane jest użycie dużej siły fizycznej. Ponadto mogą mieć bardzo szerokie możliwości zastosowania w rozmaitych miejscach. Znajdą miejsce w starowaniu otwarcia rurociągu w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Mogą dociskać bądź podnosić prowadnice na liniach transportowych bądź służyć jako podnośniki w warsztatach samochodowych.