phone, app, outdoors

Najlepsze sposoby na znalezienie taniego OC

phone, app, outdoors

Przy dobiegającej końca polisie OC samochodu, należy zastanowić się nad zakupem kolejnej. Obecnie na rynku działa wiele firm ubezpieczeniowych, które zasypują swoich klientów coraz to nowszymi i bardziej atrakcyjnymi ofertami. Jednak warto wiedzieć, że w kwestii polisy OC nie warto przepłacać, ponieważ obejmuje ona zawsze takie same warunki. Istnieje kilka sposób na znalezienie najtańszego ubezpieczenia OC. Sprawdź!

Lata bezszkodowej jazdy

Każdy kierowca od pewnego wieku zyskuje zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Zniżki są liczone względem lat bezszkodowej jazdy. Zazwyczaj jeden rok oznacza 10% niższą cenę polisy OC. Często rabaty mogą sięgać nawet 50%, co przekłada się na ogromną oszczędność. Przy wyborze polisy OC zwykle ubezpieczalnia uzyskuje informacje, co do jazdy danego kierowcy. Także na tej podstawie wyliczana jest składka. Kalkulatory również biorą to pod uwagę. Im większy staż za kierownicą bez wyrządzonych szkód, tym mniej zapłacisz, niezależnie od tego jak dużo pojazdów posiadasz – zniżki liczą się dla każdego z nich. Tutaj jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Jeżeli posiadając już pewne zniżki, na drodze pojawi się szkoda z naszym udziałem i winą, można je w ten sposób utracić. Wtedy zbieranie lat bezszkodowej jazdy rozpoczyna się od nowa.

Samochód z silnikiem o mniejszej pojemności

Na niektóre czynniki brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki OC można po prostu wpłynąć. W polisie ważny jest model i marka pojazdu oraz pojemność jego silnika. Im jest ona wyższa, tym zazwyczaj więcej trzeba zapłacić. Ten parametr należy także podać w kalkulatorach OC. Wybór samochodu z mniejszą pojemnością silnika będzie więc oznaczał niższą stawkę za ubezpieczenie. Najbardziej ekonomicznymi pojazdami są przede wszystkim auta miejskie, gdyż tam spalanie jest niższe, co przekłada się na niższą wysokość stawki składki OC. W przypadku sportowych samochodów z dużą pojemnością silnika polisa może kosztować nawet kilkukrotnie więcej.

Kalkulator OC

Najpopularniejszą obecnie metodą na obniżenie kosztów ubezpieczenia OC jest korzystanie z kalkulatorów OC. Kalkulatory to proste narzędzia, które zbierają oferty wielu towarzystw  ubezpieczeniowych, by móc wybrać najkorzystniejszą z nich. Aby skorzystać z kalkulatora OC, wystarczy na początku wypełnić specjalny formularz. Zwykle trzeba tam podać swoje dane osobowe, informacje o samochodzie oraz odpowiedzieć na pytania związane bezpośrednio z samym ubezpieczeniem. Cały proces ten zajmuje nie więcej niż kilka minut. Wszystkie potrzebne kwestie można znaleźć choćby w poprzedniej polisie OC.