Na co patrzeć przy zakupie telewizora 4K?

Na co patrzeć przy zakupie telewizora 4K?

children-403582_960_720Standard rozdzielczości 4K Ultra HD nie jest jeszcze powszechnie spotykany, ale rośnie w siłę. W sklepach znajdujemy coraz więcej telewizorów zapewniających tę właśnie rozdzielczość, która jest 4 razy większa niż Full HD. Jak wybrać dla siebie dobry telewizor 4K?

Wybór telewizora w rozdzielczości 4K przede wszystkim zależny jest o tego, na jaki wydatek możemy sobie pozwolić. Im będzie to wyższa suma, tym lepszy model będziemy mogli kupić. Ceny wahają się obecnie w zakresie od 2 tysięcy złotych do nawet 25 tysięcy złotych. Wobec tego kupimy znajdziemy dzisiaj na sprzedaż tanie telewizory 4K, które kosztują mniej od niektórych modeli Full HD, ale nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną, gdy zależny nam na wysokiej jakości obrazie.

Przekątna ekranu

Najmniejsza przekątna ekranu w telewizorach z 4K to około 40 cali. Także te modele są najtańsze. W sprzedaży znajdziemy również takie modele, które mają nawet po 70-80 cali, ale musimy liczyć się wtedy z kilkukrotnie wyższym wydatkiem.

Forma ekranu

Najtańsze telewizory 4K mają prosty ekran, ale możemy też kupić modele z zakrzywionymi ekranami, które dają wrażenie trójwymiarowości. To jednak wyższy wydatek, ale każdy kinoman na pewno go doceni.

Rodzaj pikseli

Telewizory 4K możemy kupić w dwóch wariantach matrycy – z pikselami RGB oraz RGBW, z dodatkowym kolorem białym. Warto jednak wiedzieć, że te w technologii RGBW nie zapewniają tak wysokiej jakości obrazu jak te RGB, ponieważ w rzeczywistości mają mniej pikseli, ale nadal spełniają wymogi 4K Ultra HD.

Funkcje

Gdy chcesz korzystać z internetu na telewizorze, dobrym pomysłem będzie wybranie modelu SmartTV. Także warto sprawdzić, jakie są zastosowane złącza – USB oraz HDMI to już standard.

Skalowanie i jakość obrazu

Jako że większość programów i filmów nie jest jeszcze dostępnych w 4K, telewizor z taką rozdzielczością będzie musiał samodzielnie je przeskalować. Nie każdy model jest jednak w stanie zrobić to dobrze, a efektem mogą być smugi, plamy koloru, utrata ostrości. Najlepiej więc sprawdzić, jakie technologie wykorzystuje dany model, a najlepiej zobaczyć go na żywo.