jakie thrillery trzeba obejrzec

Lista najlepszych thrillerów, które trzeba obejrzeć

jakie thrillery trzeba obejrzec

Dobry thriller to film, który trzyma w napięciu i opowiada historię, przez którą nie da się odejść od ekranu. Czasami trudno znaleźć taki tytuł, dlatego warto sięgnąć do rankingu najlepszych dreszczowców. Oto TOP 5 ekranizacji o seryjnych mordercach i nie tylko!

Milczenie owiec – thriller z Anthonym Hopkinsem

Milczenie owiec to produkcja z 1991 roku, która mimo upływu lat wciąż trafia do wielu zestawień najlepszych filmów wszech czasów. Zdobyła aż pięć Oscarów, w tym za reżyserię, za którą odpowiadał Jonathan Demme. W rolach głównych pojawili się Anthony Hopkins i Jodie Foster. On wcielił się w mordercę i pacjenta szpitala psychiatrycznego, a ona w agentkę FBI.

Historia opowiada o zabójcy, który obdzierał swoje ofiary ze skóry. Odkryciem sekretów niewyobrażalnych zbrodni zajmuje się właśnie agentka FBI, a pomaga jej morderca grany przez Hopkinsa. Rozumie on mechanizmy, jakimi kierował się sprawca, ponieważ sam ma doświadczenie w odbieraniu życia innym. To klasyka gatunku, którą można podawać jako wzór idealnego thrillera.

Wyspa tajemnic – TOP Leonardo DiCaprio

Kolejna produkcja zadebiutowała w 2010 roku. Wyspa tajemnic w reżyserii Martina Scorsesego ma w sobie także nieco z dramatu. Akcja rozgrywa się na tytułowej wyspie, na której funkcjonuje szpital psychiatryczny. Pewnego dnia znika z niego jedna z pacjentek. Na miejsce przybywa dwóch policjantów, którzy starają się rozwiązać zagadkę.

W trakcie śledztwa pogoda gwałtownie się zmienia. Fatalne warunki powodują jeszcze większe odcięcie wyspy od reszty świata. Szeryfowie tracą łączność z lądem. Wtedy zaczynają się dziać niesamowite rzeczy. W thrillerze psychologicznym wystąpili Leonardo DiCaprio, Ben Kingsley czy Mark Ruffalo. Tytuł uchodzi za jeden z najlepszych w dorobku DiCaprio.

Adwokat diabła – wybitna obsada

Reżyserem Adwokata diabła jest Taylor Hackford. Film opowiada historię adwokata, który ze względu na pracę przeprowadza się do Nowego Jorku. Jego kariera zawodowa do tej pory była usłana różami, a wielkie miasto tylko pokazało mu kolejne szanse. Okazuje się jednak, że Kevin wchodzi w specyficzną relację ze swoim nowym szefem, a ten niekoniecznie ma dobre zamiary.

Film przedstawia, jak małżeństwo młodego adwokata zaczyna cierpieć wskutek przeprowadzki i jak bohater odkrywa mroczne strony swojego przełożonego. Na ekranie można zobaczyć takie gwiazdy jak m.in. Al Pacino, Keanu Reeves i Charlize Theron. Premiera produkcji odbyła się w 1997 roku, a nowych widzów zdobywa po dziś dzień.

Nagi instynkt – ikona najlepszych thrillerów

Nagi instynkt zadebiutował w 1992 roku, a jego reżyserem został Paul Verhoeven. Punktem zapalnym produkcji jest morderstwo właściciela klubu nocnego. Policjant rozpoczyna dochodzenie w sprawie brutalnej śmierci biznesmena, a w trakcie śledztwa wchodzi w zażyłą relację z podejrzaną. Ulega wdziękom kobiety, co znacznie wpływa na przebieg sprawy.

Funkcjonariusz próbuje dowieść, jak doszło do zbrodni, ale miłosne kontakty z pisarką bardzo to komplikują. W rolę stróża prawa wcielił się Michael Douglas, a kobietę, która go uwiodła, zagrała Sharon Stone. Czy uda mu się fachowo rozwikłać zagadkę? O tym można się przekonać podczas seansu ponad trzydziestoletniego już filmu.

Dziewczyna z tatuażem – na podstawie powieści

Ostatni film na liście powstał na podstawie pierwszej części z serii książek Millenium autorstwa Stiega Larssona. Tytuł zadebiutował w 2011 roku i niedługo później zdobył Oscara za najlepszy montaż. Jego reżyserem jest David Fincher. Głównym bohaterem ekranizacji jest dziennikarz Mikael Blomkvist, który ma rozwiązać zagadkę zaginionej przed laty nastolatki.

Jego kroki cały czas śledzi hakerka Lisbeth Salander, która pracuje dla zleceniodawcy reportera – Henrika Vangera. To oryginalny thriller, który trzyma w napięciu do ostatniej minuty. W roli głównej wystąpił odtwórca Jamesa Bonda, czyli Daniel Craig. W postać mrocznej hakerki wcieliła się Rooney Mara. Niestety, ta wersja historii nie doczekała się kontynuacji.

To filmy, które warto obejrzeć w 2023 roku mimo ciągle pojawiających się nowości. Te klasyki sprzed lat cały czas porywają klimatem, dreszczykiem emocji i wciągającymi historiami.