Słowo gentleman nie musi kojarzyć się tylko z zamożnym panem sprzed wieku czy dwóch. Kanony dobrego wychowania i wysokie kompetencje intelektualne są ponadczasowe. Część z nich zdobywa się w procesie wychowania i nauki, pozostałe warto przyswoić samemu. Jak się zachowywać? W co się ubierać? O czym rozmawiać? Dzięki kilku książkom odpowiedzi na te pytania uda się udzielić sobie samemu.
Savoir-vivre. Podręcznik dobrych manier Ewy Sawickiej
Gentleman to przede wszystkim człowiek będący wzorem dobrego wychowania. Właśnie dlatego najlepiej zacząć od przeczytania pozycji na temat zasad postępowania wobec innych ludzi. Trzeba jednak pamiętać o wyborze książki możliwie jak najbardziej współczesnej. Do tekstów sprzed dziesiątek lat można zerknąć tylko w charakterze ciekawostki historycznej.
Książka Ewy Sawickiej została wydana w 2008 roku, a więc można ją uznać za pozycję względnie współczesną. Na ponad 350 stronach gentlemani znajdą informacje o regułach zachowania się przy stole, postępowania w sytuacjach kryzysowych takich jak kłótnia itp. Kolejne okoliczności są osobnymi rozdziałami, dzięki czemu łatwiej wracać do poszczególnych rad, gdy zajdzie taka potrzeba.
Mężczyzna z klasą. Przewodnik współczesnego gentlemana Łukasza Kielbana
Osoby, które szukają nowszego tytułu, mają szansę zainteresować się książką byłego blogera i youtubera. Jego porady swego czasu zdobyły niemałą popularność. Świadczy o tym liczba niemal 160 tys. subskrybentów kanału na YouTube. Swoje myśli oraz wiedzę postanowił spisać i wydać w 2016 roku.
Książka Łukasza Kielbana różni się od poprzedniej propozycji większą różnorodnością tematów. Dobre maniery mają w niej swoje ważne miejsce, ale na nich autor nie kończy opisywania tego, co definiuje współczesnego gentlemana. W tej książce mężczyźni znajdą też porady na temat kompletowania garderoby oraz dopasowywania jej elementów do siebie czy triki przydatne w pielęgnacji brody i wąsów.
Etykieta w biznesie. Praktyczny poradnik savoir-vivre’u Adama Jarczyńskiego
Kolejna pozycja wydana dość niedawno, bo w 2015 roku, którą poleca m.in. Łukasz Kielban. Ten tytuł stanowi niejako uzupełnienie jego własnej książki opisującej reguły postępowania z klasą w życiu prywatnym.
W poradniku dotyczącym biznesu autor przedstawia codzienne sytuacje, z którymi ludzie spotykają się w pracy. Po przyswojeniu tych zasad łatwiejsze staną się m.in.:
- napisanie e-maila do szefa lub kontrahenta;
- autoprezentacja w trakcie służbowej konferencji.
Książki Adama Jarczyńskiego nie trzeba jednak traktować tylko jako tytułu dla gentlemana. Przedstawione w niej zasady przydadzą się każdej osobie.
Książki dla gentlemanów o polityce i ekonomii
Gentleman powinien być nie tylko dobrze wychowany i ubrany, ale też oczytany. Spełnienie tego ostatniego wymagania bywa jednak trudne. Przez wieki powstało przecież wiele ponadczasowych dzieł. Warto więc poznać przynajmniej kilka tytułów, dzięki którym łatwiejsze stanie się prowadzenie dysput politycznych. Należą do nich:
- Książę Niccolò Machiavelliego;
- Rok 1984 i Folwark zwierzęcy George’a Orwella;
- Kapitał Thomasa Piketty’ego.
Książę Niccolò Machiavelliego
Pierwsza z wartych uwagi pozycji to klasyk z epoki renesansu. Książka włoskiego myśliciela to w istocie broszura pełna rad dla tytułowego księcia. Mechanizmy sprawowania władzy, które opisał Machiavelli, w zasadzie się nie zmieniły. Dzięki tej lekturze każdy gentleman będzie więc mógł zabłysnąć w towarzystwie znajomością prawideł polityki oraz klasycznego dzieła kultury europejskiej.
Rok 1984 i Folwark zwierzęcy George’a Orwella
Brytyjski pisarz z pierwszej połowy XX wieku to kolejna postać, której twórczość wywarła przemożny wpływ na społeczeństwa. Dystopijny Rok 1984 pokazuje życie w fikcyjnym państwie totalitarnym. Z kolei Folwark zwierzęcy to opowieść, którą można uznać za satyrę z rewolucji bolszewickiej i podobnych ruchów kierowanych przez proroków obiecujących nową, wspaniałą i pełną równości przyszłość.
Kapitał Thomasa Piketty’ego
Wśród lektur polecanych panom aspirującym do roli gentlemana nie powinno zabraknąć pozycji traktującej o współczesnej ekonomii. Jedną z najgłośniejszych jest książka napisana przez słynnego francuskiego uczonego. Oś fabuły sprowadza się do wyjaśnienia czytelnikowi przyczyn coraz mniej sprawiedliwego podziału bogactwa i powiększania się różnic między klasą wyższą a średnią i ludową na całym świecie.
Leave a Reply