Konto oszczędnościowe - przekonaj się, że warto je mieć

Konto oszczędnościowe – przekonaj się, że warto je mieć

Konto oszczędnościowe - przekonaj się, że warto je mieć

Biorąc pod uwagę ilość wydatków oraz rosnące ceny na sklepowych półkach, oszczędzanie może okazać się trudną sztuką. W tej sytuacji nieocenioną pomocą może być konto oszczędnościowe. Powinni zdecydować się na nie wszyscy Ci, którzy chcą oszczędzać oraz doceniają posiadanie choćby niewielkich zapasów finansowych.

Po co nam konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe służy przede wszystkim gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności. Każdy, kto na to liczy, doceni zalety jakie płyną z jego posiadania. Przede wszystkim jest ono oprocentowane, czyli zdeponowane na nim pieniądze wypracowują dodatkowy zysk. A dzięki generowanemu dochodowi, wasze oszczędności nie tracą też na wartości.

Założenie konta to także dobry bodziec skłaniający do oszczędzania. Jeśli jeszcze nie wyrobiliście w sobie nawyku odkładania pieniędzy, posiadanie konta pomoże Wam się do tego zmobilizować. Ułatwi też zarządzanie domowym budżetem oraz planowanie wydatków. I oczywiście, co najważniejsze: zapewni Wam zapas gotówki, po który możecie sięgnąć w dowolnej chwili.

Kiedy założyć konto?

Konto oszczędnościowe powinniście założyć wtedy, gdy uświadomicie sobie potrzebę odkładania pieniędzy. Warto stać się jego posiadaczem także w sytuacji, w której planujecie uzbierać większe środki na konkretny cel. A może po prostu chcecie nauczyć swoje pociechy samodzielnego gospodarowania oszczędnościami? To też dobry powód.

Konto możecie założyć także wtedy, gdy brakuje Wam systematyczności w odkładaniu pieniędzy – wystarczy, że ustawicie w banku stałe zlecenie przekazywania na konto oszczędnościowe części waszej pensji. O regularność przelewów zadba wtedy bank, a Wy sami zyskacie finansowe zaplecze.

Czy wiek ma znaczenie?

Na założenie konta i rozpoczęcie oszczędzania możecie zdecydować się w każdym wieku. Jednak nie warto z tym zwlekać. Im wcześniej wyrobicie w sobie nawyk odkładania pieniędzy, tym więcej ich uzbieracie. Nie czekajcie więc na konkretną datę. Przysłowiowe „kiedyś” to tak naprawdę odwlekanie, które nie uczyni waszych portfeli zasobniejszymi.

W oszczędzaniu najważniejsza jest systematyczność a nie to, ile macie lat. Oczywiście, ważne są także kwoty jakie wpłacacie, jednak lepiej regularnie wpłacać niewielkie sumy, niż trzymać oszczędności w domu, gdzie tracą na wartości. Zwlekanie z założeniem konta działa więc na Waszą niekorzyść.

Niepotrzebne wymówki

Wielu z nas żyje wymówkami: „zacznę oszczędzać jak zostanie mi coś na koniec miesiąca” lub „mam za niską pensję, poczekam na podwyżkę”. To błąd. Bardzo często, nawet gdy zostają nam pewne środki na koniec miesiąca, tracimy je na zbędne cele konsumpcyjne, czyli „przejadamy”. Dlatego, aby móc oszczędzać, należy unikać wymówek.

Konto oszczędnościowe ze wspomnianą dyspozycją stałego przelewu, jest więc dobrym sposobem na kontrolowanie uników od oszczędzania. Najtrudniejszy jest oczywiście pierwszy krok – czyli zauważenie potrzeby oszczędzania. Po założeniu konta i wykonaniu pierwszych przelewów oszczędzanie staje się prostsze – powielany nawyk stają się rutyną, przynoszącą pozytywne efekty.