Jak odnowić wyblakłą blachodachówkę?

Jak odnowić wyblakłą blachodachówkę?

Jak odnowić wyblakłą blachodachówkę?

Niezawodne pokrycie, które przetrwa lata, również potrzebuje odrobiny konserwacji lub chociażby odświeżenia. Szczególnie, jeśli blachodachówka, która zdobi Twój dach była zakupiona w mocnym kolorze. Nawet najtrwalsze powłoki ochronne nie są w stanie uodpornić zadaszenia na blaknięcie, więc warto wiedzieć, jak można zrobić to samodzielnie.

Dlaczego blachodachówka blaknie?

Powodów, przez które blachodachówka blaknie, może być wiele. Jedną z głównych przyczyn jest brak powłoki ochronnej. Jeśli kupiliśmy pokrycie kilka lat temu, taki film ochronny mógł się zetrzeć pod wpływem różnych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Najczęściej jednak dach traci swój pierwotny kolor, gdy wybraliśmy poszycie w intensywnym kolorze czerwieni, zieleni lub pomarańczy. Dlatego, by nasze poszycie ponownie zachwycało swoim wyglądem, warto poddać je drobnym pracom odświeżającym. Czy wystarczy je po prostu pomalować? A może warto wymienić moduły na nowe?

Jak odnowić blachodachówkę?

Kilkuletni dach z blachodachówki ma prawo się zmieniać. Deszcz, zalegający śnieg i intensywne promieniowanie UV to wrogowie każdej blachy. Kiedy nie była zakupiona z odpowiednią powłoką ochronną, może więc rdzewieć lub zmieniać swoją barwę. Wtedy warto rozważyć pomalowanie dachu emalią przeznaczoną do rynien i pokryć. Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych, należy porządnie oczyścić zadaszenie. Usunąć zalegające w rynnach i na modułach liście, brud i inne zanieczyszczenia. Można również zastosować bezbarwny impregnat, który zabezpieczy zadaszenie i dopiero później pomalować go farbą w kolorze.

Kiedy konieczne jest nowe pokrycie?

Jeśli jednak okaże się, że odnowienie blachodachówki to za mało, rozważmy nowy dach. Jeśli zdecydujemy się na pokrycie z nowoczesnych materiałów, konserwacja i renowacja nie będzie w przyszłości konieczna. Co więc położyć na dach, jeśli ten wymaga całkowitej wymiany? Do łask wchodzi ekonomiczna i trwała blacha trapezowa. Kiedy nie dysponujemy pokaźnym budżetem na remont zadaszenia, ta może okazać się najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.