Jak dostać kredyt w banku?

Jak dostać kredyt w banku?

Jak dostać kredyt w banku?

Każda osoba, która nigdy wcześniej nie brała kredytu w banku, może się zastanawiać, czy jest to trudne, jak wygląda procedura i przede wszystkim, w jakiej wysokości można dostać kredyt. Nawet osoby, które już brały na siebie wcześniej tego typu zobowiązanie, mogą się obawiać, że nastąpiły jakieś zmiany. Na szczęście kredyty gotówkowe są bardzo powszechne i wystarczy pójść do banku z odpowiednimi dokumentami, aby otrzymać tego typu pożyczkę.

Szybki kredyt gotówkowy

Dla większości osób najbardziej interesujące są kredyty gotówkowe, które można wziąć na dowolny cel. Sam cel deklarujemy we wniosku kredytowym, ale może to być zakup samochodu używanego, remont mieszkania czy wyjazd na wakacje albo jeszcze inny wydatek, na który potrzebujemy dodatkowej gotówki.

Aktualne oprocentowanie kredytów gotówkowych wynosi około RRSO 10%, dlatego można powiedzieć, że jest to jeden z najtańszych rodzajów tego typu pożyczki. Każdy bank ustala swoje koszty promocyjne oferty, dlatego czasem można znaleźć tańsze produkty. Ogólnie w ramach takiego kredytu pożyczane są stosunkowe małe kwoty. Najczęściej do 30 tysięcy złotych, choć są też kredyty gotówkowe oferujące do 120 tysięcy złotych. Spłata następuje dość szybko, a raty są bardzo wygodne w płaceniu, ponieważ wpłaca się je raz w miesiącu do ustalonego dnia.

Jak dostać kredyt?

Taki kredyt można coraz częściej wziąć przez Internet. Wystarczy na stronie wybranego banku wypełnić wniosek i czekać na odpowiedź. Wstępną decyzję kredytową można otrzymać przez telefon. A do banku wystarczy pójść na ustaloną godzinę, aby podpisać umowę.

Przychodząc do oddziału banku, trzeba mieć ze sobą ważny dowód osobisty oraz aktualne zaświadczenie o dochodach wydane z zakładu pracy. Jest ono ważne przez 30 dni, o czym warto pamiętać. Akceptowane są też inne źródła dochodu jak umowy zlecenie, które trwają co najmniej kilka miesięcy, czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

W oddziale wniosek wypełnia pracownik na bazie podanych informacji. Składając wniosek online, samodzielnie trzeba wszystko wpisać. Decyzja podejmowana jest na podstawie różnych wyliczeń, w tym zdolności kredytowej, oraz po weryfikacji wiarygodności kredytowej.

Czym jest wiarygodność kredytobiorcy?

Zadaniem banków jest udzielanie kredytów osobom, które są w stanie je spłacić bez problemu. Dlatego też każdy bank zobowiązany jest sprawdzić bankowy rejestr oraz bazę danych Biura Informacji Kredytowej, zanim udzieli odpowiedzi, czy kredytu przyzna, czy nie. Zwłaszcza BIK jest istotne, ponieważ w tej bazie oprócz zebranych zobowiązań z 5 ostatnich lat dla każdego kredytobiorcy, pojawia się też ocena takiej osoby. Patrząc na ocenę konta, można zweryfikować, czy taka osoba jest rzetelna i wiarygodna, a także, czy brała kiedykolwiek kredyt, co dla banku jest równie istotne.

Niestety osoby, które mają czysty BIK, czyli nigdy nie zaciągały zobowiązań, mogą mieć problem z dużymi kredytami, ponieważ bank nie wie, jakim klientem okaże się taka osoba i nie chce ryzykować, udzielając jej pożyczki. Dlatego też osoby zainteresowane kredytem hipoteczny często zaczynają od małych kredytów gotówkowych, aby zbudować sobie wiarygodność kredytową.