Karty paliwowe – czy to się opłaca w małych firmach?
Close up of cat at gas station fuel pumps with natural gas at night

Karty paliwowe – czy to się opłaca w małych firmach?

Karty paliwowe – czy to się opłaca w małych firmach?

Niezależnie od tego, czy posiadasz dużą firmę z ogromną flotą czy dysponujesz zaledwie kilkoma pojazdami, warto zainteresować się rozwiązaniem, które w prosty sposób ułatwi i usprawni tankowanie oraz zarządzanie flotą. Takim rozwiązaniem są właśnie karty paliwowe. Jak one działają i jakie niosą ze sobą korzyści?

Jaka karta paliwowa dla małej firmy?

Zarządzanie flotą nie jest zadaniem łatwym. Właściciele firm transportowych muszą nie tylko pilnować uczciwości pracowników, ale także mnóstwa faktur, rozliczeń itp. Jednak z kartą paliwową wszystko to może być łatwiejsze.

Stacje paliw BP posiadają w swojej ofercie kartę BP Komfort Prepaid – rozwiązanie idealne dla małych firm, które dysponują flotą do 5 samochodów lub vanów i których miesięczne wydatki nie przekraczają 14 000 zł. 

Założenie karty BP Komfort Prepaid jest wyjątkowo proste. Wystarczy złożyć formularz online i dokonać przedpłaty. W przypadku tej karty paliwowej nie wymaga się podpisania żadnej umowy czy dostarczenia dokumentów finansowych oraz zabezpieczeń. 

Co daje karta paliwowa? 

Korzystanie z karty paliwowej jest bardzo łatwe, a dodatkowo znacznie przyspiesza dokonywanie płatności i usprawnia zarządzanie flotą. Właściciel karty może monitorować wydatki kierowców online, a dostęp do usług BP zapewnia jedną, zbiorczą fakturę w miesiącu. 

Co więcej, posiadacze karty paliwowej BP mają możliwość bezgotówkowego tankowania na niemal 560 stacjach BP w całej Polsce. Mogą także liczyć na korzystne rabaty – 10 groszy na każdym litrze paliwa premium, 5 groszy na każdym litrze zwykłego paliwa oraz 5% na myjnie, oleje oraz płyny do spryskiwaczy. Warto pamiętać także o tym, że paliwa BP posiadają innowacyjną technologię ACTIVE, które zapewniają efektywniejszą pracę silnika, zabezpieczając go przed zanieczyszczeniami.

 Karta BP Komfort Prepaid umożliwia także uczestnictwo w programie lojalnościowym. Tankująć z kartą paliwową BP, zbierasz punkty Payback, które możesz wymienić na cenne nagrody oraz jeszcze więcej korzystnych zniżek. 

Karta paliwowa – jak rozliczyć?

Decydując się na korzystanie z karty paliwowej w swojej firmie, warto pamiętać, że sama w sobie nie jest dokumentem w rozumieniu księgowym. Takim dokumentem natomiast jest stosowna faktura VAT za paliwo, które jest przedmiotem ewidencji księgowej. 

W założeniu zbiorcza faktura za paliwo rozliczana jest na zasadach ogólnych, jednak należy pamiętać o specyfice rozliczania samochodów służbowych oraz paliwa. Bardzo istotna w tej kwestii jest Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług art. 86a, która ogranicza możliwość rozliczenia do 50% tych kosztów. 

Kwestię rozliczeń kart paliwowych lepiej pozostawić więc księgowym, a samemu skupić na na rozwoju i powiększaniu swojej firmy.