Karta debetowa - z jakimi kosztami musisz się liczyć, jeśli z niej korzystasz?

Karta debetowa – z jakimi kosztami musisz się liczyć, jeśli z niej korzystasz?

fotolia_63307937_subscription_monthly_mWielokrotnie dostajemy ofertę skorzystania z jakiegoś produktu bankowego. Od razu zastanawiamy się, jak on faktycznie działa i ile to tak naprawdę będzie nas kosztować. Przeanalizujemy więc dla was produkt, z którego może już korzystacie albo wkrótce po niego sięgniecie. Mowa tu o karcie debetowej.

Czym jest karta debetowa? Wydaje się ją do konkretnego konta bankowego, by zapewnić bezpieczny i szybki dostęp do posiadanych pieniędzy na rachunku. Dzięki niej nie musimy nosić zbyt dużo gotówki przy sobie. Możemy nią zapłacić w każdym miejscu, gdzie jest terminal płatniczy oraz kupić produkt czy usługę w Internecie. Oferuje możliwość wypłaty gotówki w kraju i za granicą. Jej ograniczeniem jest jedynie suma pieniędzy zgromadzona na naszym koncie.

 

Czy płatności bezgotówkowe kosztują?

 

Wszystko opiera się na autoryzacji danych zawartych na karcie. Wystarczy ją zbliżyć lub umieścić w terminalu płatniczym, który automatycznie odczytuje dane z karty: jej okres ważności i numer. Wpisując specjalny kod PIN potwierdzamy, że jesteśmy właścicielami karty i mamy prawo nią płacić. Obecnie dzięki funkcji zbliżeniowej, do kwoty 50 zł zwolnieni jesteśmy z podawania kodu. Wszystkie potrzebne dane zapisane są na specjalnym układzie scalonym karty. Informacja płynie wówczas automatycznie do agenta rozliczeniowego transakcji. Agentem jest licencjonowana instytucja członkowska systemu Visa lub MasterCard, weryfikująca podane dane w banku, który wydał kartę. Sprawdza, czy są prawdziwe i przede wszystkim czy posiadamy środki na pokrycie danej płatności. Jeśli wszystko jest w porządku, następuje realizacja płatności, a my dostajemy jej potwierdzenie na wydrukowanym pokwitowaniu. Najważniejsze jednak jest to, że takie transakcje bezgotówkowe nie są obarczone żadnymi kosztami dla nas.

 

Płatności internetowe a płatności

Karta debetowa pozwala również na płatności internetowe. Wówczas, oprócz danych z karty, które sami podajemy (jej numeru i okresu ważności), wprowadzamy również trzy ostatnie cyfry tzw. kod  CVV2/CVC2 (jest przy pasku z naszym podpisem). Następnie dzięki usłudze do karty 3dSecure, czyli specjalnemu, jednorazowemu kodowi sms potwierdzamy wykonanie transakcji Dane te są wysyłane również jedynie do agenta rozliczeniowego, a nie do odbiorcy (sprzedawcy usługi). W tym przypadku również używając karty debetowej nie zapłacimy żadnej prowizji.

Czy wypłata gotówki kosztuje?

 

W razie potrzeby możemy wypłacić pieniądze z każdego bankomatu w Polsce, jaki i za granicą. W przypadku bankomatów własnych banku, w którym posiadamy konto, nie jesteśmy obciążani żadną dodatkową prowizją. Tak samo jest z sieciami, które mają podpisaną umowę z naszym bankiem. W przypadku pozostałych możemy być obciążeni prowizją za wypłatę. Warto czasem poszukać oferty konta, które w ramach opłaty za jego prowadzenie gwarantuje darmową wypłatę z wszystkich dostępnych bankomatów.

Należy pamiętać, że sytuacje opisane powyżej dotyczą płatności dokonywanych w złotówkach. To waluta, w której otwierane są zazwyczaj konta bankowe, choć możemy skorzystać również np. z konta walutowego z konkretną walutą. Zawsze jednak mamy możliwość zapłacenia kartą debetową w walucie obcej (np. w euro), mimo że korzystamy w tym celu z konta w złotówkach. Wówczas musimy się jednak liczyć z kosztem przewalutowania (złotówki na euro).

Wszystkie pozostałe opłaty związane z kartami debetowymi znajdziemy w tabeli opłat i prowizji banku, którego kartę będziemy użytkować. Warto się z nią zapoznać w pierwszej kolejności. Następnie porównać koszty ze względu na rodzaj konta bankowego, które posiadamy, lub które chcemy założyć. W wielu przypadkach możemy znaleźć oferty, gdzie koszt wyniesie 0 zł lub z opłatą od kilku do kilkudziesięciu złotych. Powinniśmy więc sprawdzić koszt:

  1. Opłaty za wydanie i wznowienie karty.
  2. Opłaty miesięcznej za obsługę karty.
  3. Prowizje od wypłat gotówki w Polsce i za granicą.
  4. Opłatę za sprawdzenie dostępnych środków w bankomacie

Opłatę za przesłanie karty debetowej kurierem