Kamera samochodowa - jaką wybrać?

Kamera samochodowa – jaką wybrać?

Orllo RX-360S frontWydawałoby się, że wybór kamery samochodowej jest banalnie prosty. W końcu w supermarketach znajdziemy przeróżne urządzenia z różnych półek cenowych. Wystarczy tylko kupić. A jednak jest kilka czynników, które powinniśmy brać pod uwagę, kiedy kupujemy rejestrator. Jakie to czynniki?

Po pierwsze – jakość obrazu

Kiedy myślimy o jakości nagrań, zwykle przychodzi nam do głowy jedynie rozdzielczość – oczywiście najlepiej Full HD, a takie minimum to HD. Ale to nie wszystko. Bo przecież na jakość składają się też inne elementy – soczewki (najlepiej szklane) czy jasny obiektyw. Wiadomo, że jeśli kupimy dobry jakościowo sprzęt z rozdzielczością HD, może być on lepszy niż najtańsza kamerka z Full HD.

Po drugie – kąt widzenia

Od kąta widzenia zależy przede wszystkim to, czy kamera nagra oba pasy jezdni czy np. tylko jeden. Im szerszy kąt widzenia, tym lepiej. Takie zalecane minimum to 120 stopni, choć na rynku większość kamer ma już kąt 150 czy nawet 170, jak kamera samochodowa Orllo HAWK RX-360S SONY IMX 322.

Po trzecie – slot na karty pamięci

Im większa rozdzielczość kamerki, tym większe rozmiarowo filmy. A to oznacza, że będziemy potrzebować więcej miejsca na wszystkie nagrania. Dobrze by było, żeby nasza kamera miała slot na karty SD – nawet do 64 GB. Oczywiście niektóre kamerki radzą sobie z miejscem nieco inaczej i np. stare filmy nadpisują nowymi. Wówczas jednak istnieje ryzyko, że stracimy jakiś ważny film. Warto więc dokupić pojemną kartę SD i kamerkę, która chroni przed usunięciem ważnych plików.

I co jeszcze?

Reszta zależy już tylko od nas. Jeśli często jeździmy w trasy nocne możemy zainwestować w kamerkę z trybem nocnym. Jeżeli autem jeździmy często po mieście i zatrzymujemy się na parkingach, warto kupić rejestrator z trybem monitorowania parkingu i z kamerą cofania. Popularne są też urządzenia z modułami GPS, które oprócz nagranej trasy pokazują nam także prędkość, z jaką jechaliśmy. Możemy też postawić na kamerkę z funkcją G-sensor, która w razie uderzenia samochodu, sama zabezpiecza plik z nagraniem, tak byśmy nie mogli go przypadkiem usunąć.