Jazda na rolkach. Od czego zacząć?

Jazda na rolkach. Od czego zacząć?

kids-1925249_1280Wiosna lada moment – pora spełnić noworoczne postanowienia! Większość z nas miała zamiar zrzucić zbędne kilogramy. Tylko jak, skoro motywacji brak? Bieganie nie jest dla was, siłownia odpada, treningi w domu nic nie dają… Mamy sposób, który z pewnością pokochacie – jazda na rolkach! Angażuje ona wiele partii mięśniowych, pozwala poprawić kondycję i spalić wiele kalorii, a ponadto to naprawdę świetna zabawa, która nie zna ograniczeń wiekowych.

Powrót do przeszłości

Przeszło dwadzieścia lat temu prawdziwym hitem wśród najmłodszych były… wrotki. Kilka lat później ich miejsce rolki męskie zajęły rolki. Z tym że jeździły na nich głównie dzieciaki. Kiedyś rzucone w kąt, doczekały się lat świetności. Dziś bowiem „buty na kółkach” powracają w wielkim stylu. Aby zacząć jeździć, nie trzeba być wysportowanym – rolki męskie nadają się zarówno dla młodych, jak i dla starszych skaterów. Niektórzy w ten sposób poprawiają swoją kondycję fizyczną, inni traktują jako znakomity środek transportu po mieście.

Wybieramy idealne

Rolki męskie– ze względu na przeznaczenie do konkretnego stylu jazdy – różnią się budową. Przed zakupem warto zastanowić się, do czego mają nam służyć. Wyróżniamy kilka głównych rodzajów rolek. Dla osób, które rozpoczynają z nimi przygodę, najlepszym wyborem będą rolki rekreacyjne. Z kolei ci, którzy potrafią jeździć i dzięki rolkom chcą poprawić swoją kondycję, powinni sięgnąć po rolki do jazdy fitness. Ten typ jest najpopularniejszy wśród jeżdżących. Bardziej odważni decydują się na rolki do jazdy szybkiej. Na tej klasy modelach jeżdżą zawodnicy, którzy regularnie trenują, by ścigać się w zawodach, ale też ci, dla których rolki fitnessowe są już za wolne. Do wyboru mamy też modele do jazdy agresywnej – przeznaczone dla ludzi, którym podoba się jazda na rampach, w skate parkach, ślizganie po miejskich poręczach czy murkach. Wśród głównych modeli można jeszcze wymienić rolki do hokeja oraz rolki do jazdy terenowej, na których – dzięki pompowanych kółkach o dużej średnicy – można jeździć po parkowych bądź leśnych ścieżkach. Rolki męskie i damskie oraz łyżworolki znajdziemy w ofercie Asport.pl– sklepu z akcesoriami, sprzętem i odzieżą sportową.

Istotne elementy

A co właściwie różni poszczególne modele? Elementy, z których składają się rolki. Jednym z najważniejszych jest szyna. To właśnie po niej najłatwiej odróżnić styl jazdy, do którego jest przeznaczona. Może być skonstruowana z aluminium lub kompozytu oraz mieścić koła różnej wielkości. Kolejnym elementem jest but wewnętrzny, który może być wyciągany lub zintegrowany ze skorupą. Ważne, aby był on idealnie dopasowany i wygodny. To zapewni nam nie tylko komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo. Ogromne znaczenie ma również cholewka, której zadaniem jest podtrzymywanie stawu skokowego, zapobieganie krzywieniu się nóg i zabezpieczenie przed kontuzjami. Kolejnym elementem na podstawie, którego możemy rozróżnić w poszczególnych modelach rolek męskich są koła – różnią się one od siebie wielkością oraz twardością. Te do jazdy rekreacyjnej i dla początkujących powinny mieć rozmiar pomiędzy 80 a 84 milimetrów i twardość w okolicach 82-84A (im większy numer tym twardsze kółko). Do tego wśród istotnych elementów składowych rolki wymienić można jeszcze łożyska, rzepy, klamry i sznurowadła.

Dla zdrowia i kondycji

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. W odchudzaniu jest niemal tak samo skuteczna, jak bieganie – podczas godzinnego treningu możemy spalić od 300 do nawet 800 kalorii. Poza tym wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, poprawia kondycję i zwiększa koordynację ruchową. Dodatkowo jazda na rolkach przyniesie nam nie tylko korzyści zdrowotne – to też doskonała forma relaksu i idealny sposób na aktywne spędzanie czasu z rodziną i znajomymi.