Jak zimą unikać kolizji drogowych?

Jak zimą unikać kolizji drogowych?

road-231917_640Na dworze coraz zimniej, a deszcz i śnieg zaskoczyły już nie raz miliony kierowców. Jak się przygotować na nadchodzącą zimę?

O jak opony

Samochód to komfortowy środek transportu. O każdej porze roku odkrywamy jego zalety. Latem pomaga nam klimatyzacja, a zimą ogrzewanie. Nie musimy marznąc na przystankach ani mdleć z gorąca w oczekiwaniu na tramwaj. Jednak nasze auto też potrzebuje pewnej pielęgnacji i corocznego przeglądu, by mogło sprawnie jeździć w deszczu, śniegu czy upale. W pierwszej kolejności, w sezonie jesienno-zimowym, powinniśmy pomyśleć o wymianie opon. Czasami warto zrobić to już wtedy, gdy pojawiają się pierwsze przymrozki. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie warto ryzykować tylko po to, by przeczekać najdroższy sezon i wymienić opony taniej. Dobrą inwestycją są na przykład opony sezonowe. Wtedy nie musimy tak często martwić się o ich wymianę. A co z przeglądem? Jeśli latem dużo podróżujemy, należy jechać na przegląd samochodu co najmniej dwa razy w roku, a przed każdą trasą sprawdzić ciśnienie w oponach i skontrolować poziom płynu hamulcowego, płynu w chłodnicy i tego do spryskiwaczy. Dzięki takim kosmetycznym zabiegom, będziemy mieć pewność, że bezpiecznie dojedziemy do celu.

Przygotowanie samochodu na zimę

Teraz warto zastanowić się nad przygotowaniem naszego auta do nadchodzącej zimy. Przed pierwszymi mrozami możemy umyć i odkurzyć nasz pojazd oraz zrobić porządek w bagażniku. Sprawdźmy też ciśnienie w oponie zapasowej i skompletujmy brakujące części potrzebne do jej wymiany. Powinniśmy tez uzupełnić apteczkę pierwszej pomocy i zaopatrzyć bagażnik w kamizelki odblaskowe. Zobaczmy również czy oprócz opony i apteczki mamy trójkąt. Zmieńmy także playliste, wzbogacając ją o nowe sezonowe melodie i fajne świąteczne piosenki. Wymieńmy zapach w samochodzie, by jazda była przyjemniejsza.

Kolizje i wypadki

W drodze na poświąteczne zakupy czy rodzinne spotkania w święta mogą zdarzyć się różne sytuacje drogowe, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. By oszczędzić sobie nerwów i stresu, warto posiadać numer telefonu do profesjonalnej pomocy drogowej, która szybko i bezpiecznie odholuje nasz samochód, a w razie potrzeby udzieli pierwszej pomocy. Ratownictwa drogowe działają cały rok, 24 godziny na dobę nawet w święta. Szerokiej drogi!