Jak wybrać ekspres do kawy do domu?
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak wybrać ekspres do kawy do domu?

Jak wybrać ekspres do kawy do domu?

Ekspres do kawy to urządzenie, które pozwala nam przygotować w domu specjały rodem z włoskiej kawiarni, jednak należy wiedzieć, że nie każdy ekspres jest przeznaczony do domu. Zanim wybierzemy się na zakupy, musimy poznać wszystkie czynniki, które decydują o tym, czy i jak ekspres sprawdzi się w warunkach domowych.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy możemy podzielić na 2 rodzaje — ciśnieniowe i przelewowe. Ekspresy przelewowe to urządzenia, które przygotowują kawę na zasadzie filtracji. Wsypana do odpowiedniego pojemnika zmielona kawa jest zalewana przy pomocy prysznica gorącą wodą, a papierowy filtr oddziela fusy od naparu, dzięki czemu otrzymujemy czystą, klarowną kawę. Największym plusem ekspresów przelewowych jest fakt, że za jednym razem możemy w nim przygotować duży dzbanek kawy dla całej rodziny. Musimy pamiętać jednak o tym, że ekspresy przelewowe robią tylko kawę czarną bez dodatku mleka. Nie są zatem polecane osobom, które ponad wszystko stawiają aksamitne cappuccino.

Ekspresy ciśnieniowe do przygotowania kawy muszą wytworzyć odpowiednie ciśnienie, dzięki czemu woda jest przeciskana przez zmieloną kawę, a my otrzymujemy wyjątkowo aromatyczny, esencjonalny napar espresso. Ekspresy ciśnieniowe możemy podzielić na kolbowe i automatyczne. Ekspresy kolbowe najczęściej możemy spotkać w profesjonalnych kawiarniach i lokalach gastronomicznych, ale istnieją również mniejsze, domowe wersje tych ekspresów. Obsługa takiego ekspresu wymaga od nas przyswojenia pewnych umiejętności i poznania wszystkich czynników wpływających na jakość parzonej kawy, ale to dzięki nim możemy przygotować idealne espresso. Bardzo często wymagają zakupu dodatkowego sprzętu w postaci młynka do kawy ziarnistej. Niełatwa obsługa sprawia, że z ekspresów kolbowych przeważnie korzystają doświadczeni użytkownicy.

Ekspres do kawy przeznaczony do domu powinien cechować się prostą, intuicyjną obsługą oraz możliwością przygotowania różnych specjałów kawowych w bardzo krótkim czasie. Właśnie takie są automatyczne ekspresy do kawy, które cieszą się największą popularnością na rynku. Niektóre ekspresy automatyczne potrafią przygotować kawy czarne i mleczne za dotknięciem wyłącznie jednego przycisku, co gwarantuje nam ogromną wygodę użytkowania, dlatego też są najlepszą opcją, jeśli chodzi o ekspresy do domu.

Jak wybrać ekspres do kawy do domu?

Wysokiej jakości kawa

Ekspres do kawy kupujemy po to, aby robił nam kawę taką, jaką chcemy, dlatego wybierając ekspres do domu, musimy zwrócić uwagę na to, jakie specjały kawowe oferuje nam dane urządzenie. Jeśli pijemy wyłącznie kawy czarne bez dodatku mleka, to nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale jeżeli nie potrafimy wyobrazić sobie dnia bez kawy z mlekiem, to warto wybrać automatyczny ekspres do kawy, który posiada wbudowany spieniacz mleka. Doskonałą opcją mogą być ekspresy automatyczne Jura z funkcją One Touch Caoouccino, która sprawia, że za dotknięciem jednego przycisku zrobimy aksamitne kawy mleczne typu cappuccino i latte macchiato.

Oczywiste jest to, że kawa z ekspresu musi nam również smakować, a jeśli chodzi o jakość przygotowywanej kawy, to najlepszą zrobimy przy pomocy ekspresu kolbowego. Niektórzy producenci ekspresów automatycznych w swoich systemach nieustannie wprowadzają ulepszenia, które mają sprawić, że ich kawa będzie jak najbardziej zbliżona do tej z kolbówki. Szwajcarskie ekspresy Jura wykorzystują system P.E.P. (proces ekstrakcji pulsacyjnej), który naśladuje ruchy profesjonalnego baristy, parząc kawę w szybkich cyklach. Dzięki temu przygotowane espresso jest niemal identyczne jak to z ekspresu kolbowego.

Ekspres idealny do domu

Bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o tym, czy ekspres sprawdzi się w warunkach domowych, są jego rozmiary oraz pojemność wszystkich zbiorników. Wbudowany młynek do kawy ziarnistej to wielka zaleta ekspresów automatycznych, dzięki której możemy zawsze parzyć kawę ze świeżo zmielonych ziaren i możemy zrezygnować z zakupu kolejnego urządzenia. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, jaką pojemność ma pojemnik na ziarna. W domu przygotowujemy nie więcej niż 10 kaw w ciągu dnia, dlatego optymalna pojemność pojemnika powinna wynosić do 250 g. Ograniczenie miejsca dostępnego do przechowywania kawy ustrzeże nas przed wsypywaniem do pojemnika większej ilości ziaren na raz, przez co zmniejszymy ryzyko zwietrzenia kawy i na dłużej zachowamy jej świeżość. Zbiorniki o większej pojemności są przeznaczone do lokali gastronomicznych, gdzie w ciągu dnia przygotowuje się po kilkadziesiąt kaw.

Kupując urządzenia kuchenne do domu, pragniemy również, aby były one po prostu atrakcyjne i tak samo jest w przypadku ekspresów do kawy. Idealny ekspres do kawy do domu powinien charakteryzować się designem, który będzie pasował do naszego wnętrza. Wysokiej jakości materiały, solidna konstrukcja i odpowiednie wzornictwo, to wszystko, co składa się na stylizację naszego ekspresu do kawy do domu. W szerokiej ofercie ekspresów automatycznych Jura znajdziemy urządzenia, które zostały zaprojektowane zgodnie z nowoczesnymi trendami i będą ozdobą każdej domowej kuchni.

Zakup idealnego ekspresu do kawy do domu wcale nie jest takim łatwym zadaniem, tym bardziej że aktualnie na rynku możemy znaleźć ogromną ilość ekspresów. Zapoznając się z powyższymi uwagami, z łatwością odnajdziesz swój wymarzony ekspres do kawy do domu, który posłuży ci przez długie lata.