Segregacja śmieci to ważny nawyk, który warto wpajać już od najmłodszych lat. Edukacja ekologiczna może być dla dziecka formą zabawy, pod warunkiem, że dorośli będą znali atrakcyjne metody nauczania maluchów. Jak zachęcić swoją pociechę do prawidłowego dzielenia odpadów?
Segregacja śmieci jak gra w kolory
Dzieci uwielbiają zabawy z motywem kolorów. A przecież w segregowaniu odpadów chodzi właśnie o kolory!
Proponujemy urządzić konkurs z zagadkami. Najpierw wyjaśnij, do czego służą określone pojemniki, według poniższego wzoru:
- pojemnik niebieski = papier,
- pojemnik żółty = metal oraz tworzywa sztuczne i wielomateriałowe,
- pojemnik biały = szkło białe,
- pojemnik zielony = szkło kolorowe,
- pojemnik brązowy = odpady biodegradowalne (resztki jedzenia, gałęzie itd.).
Następnie zrób na kartce „kleksy” z kolorów (lub pozwól zrobić to dziecku), a następnie pokazuj mu po kolei różne rodzaje odpadów. Za każdym razem pytaj: „A do jakiego koloru pasuje ten odpad?”.
Zadaniem dziecka będzie dopasowanie określonych frakcji do koloru na kartce. W ten sposób w jego głowie utrwali się schemat kolorystyczno-rzeczowy. Kolejnych wyborów będzie już dokonywać w sposób automatyczny.
Inny wariant tej zabawy jest już bardziej angażujący dla malucha. Zgadywanka odbywa się na podobnej zasadzie, z tą różnicą, że dziecko nie wskazuje na kolorowe kleksy na kartce, ale samo koloruje przygotowany wcześniej przez rodzica kształt, rysunek pojemnika.
Jak segregować śmieci w domu lub mieszkaniu?
Pokaż dziecku, że segregacja śmieci zaczyna się już na etapie wrzucania odpadów do domowego kosza. Najlepiej, jeśli pojemnik w mieszkaniu jest wielokomorowy, bo wówczas domownicy od razu przyswajają właściwe zasady postępowania ze zużytymi butelkami, kartonami i puszkami.
Wytłumacz najmłodszym domownikom, że nawet najmniejsza decyzja może wpływać na środowisko naturalne. Jak to zrobić? Za każdym razem, gdy twoja pociecha dobrze sklasyfikuje daną frakcję i umieści odpadek we właściwym koszu lub przegrodzie, podaruj mu naklejkę. To zmotywuje dziecko do dalszych starań.
Wykonanie takiej naklejki jest bardzo łatwe. Wystarczy prosty program graficzny, drukarka i kartki samoprzylepne A4.
Recykling ma sens
Dzieci uwielbiają słuchać inspirujących opowieści. Ale trudno będzie im od razu zrozumieć ideę i sens segregowania. Trzeba więc uruchomić ich wyobraźnię.
Kup kilka sztuk produktów pochodzących z recyklingu. Może to być zeszyt z szarym papierem, który powstał z makulatury, lub kubek stworzony przy wykorzystaniu technologii odzyskiwania materiałów.
Wytłumacz, że te rzeczy przeżywają teraz swoje drugie życie i jest to możliwe dlatego, że istnieje segregacja śmieci. Taka historia na pewno przemówi do dziecięcego umysłu i uświadomi mu wagę podejmowanych działań.