Blacha trapezowa i jej zastosowanie

Blacha trapezowa i jej zastosowanie

Blacha trapezowa i jej zastosowanie

Zaczynając budowę najważniejszym elementem jest stworzenie projektu budynku. Zastanowienie się, jaki będzie budynek miał kształt, wysokość i z jakich materiałów zostanie wykonany. Kończąc budowę konstrukcji dachu, możemy określić jako zamknięcie stanu surowego obiektu. Tylko jakie wybrać zadaszenie w momencie, gdy rynek oferuje nam ogromny wybór? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Blacha trapezowa czy blachodachówka

Które pokrycie dachowe będzie lepsze dla domu? Blachodachówka, czy może jednak blacha trapezowa? Wybierając rodzaj zadaszenia, musimy brać pod uwagę przede wszystkim względy praktyczne. Pokrycie dachowe musi być trwałe, ale również musi odpowiadać możliwością samej konstrukcji dachowej. Pod względem funkcjonalności, czy wytrzymałości blacha trapezowa i blachodachówka praktycznie się nie różnią. Oba te rodzaje pokrycia dachowego mają te same właściwości, czyli po prostu chronić budynek. W przeciwieństwie do tradycyjnej dachówki, taka blacha trapezowa czy blachodachówka nie chłonie wody, jest lekka i prawie nie obciąża konstrukcji. Zatem blacha jest idealnym rozwiązaniem na dachy, które nie mogą być zbytnio obciążone.

Montaż blachy trapezowej

Dzięki wielkim rozmiarom blacha trapezowa jest doskonałym materiałem do krycia dużych i nieskomplikowanych połaci dachu, a także elewacji. Blachę trapezową stosuje się do krycia:

  • domów jednorodzinnych o prostej konstrukcji,
  • budynków gospodarczych,
  • wiat,
  • garaży,
  • budynków administracyjnych.

Montaż blachy trapezowej jest łatwiejszy i mniej pracochłonny, niż montaż zwykłej dachówki. Dlatego takie rozwiązanie jest najczęściej wybierane przez fachowców. Choć niektórym inwestorom może się wydawać, że montaż takiej blachy trapezowej jest prosty, że można zamontować go samodzielnie, to w rzeczywistości lepiej to zadanie powierzyć fachowcom. Gotową ciętą blachę przykręca się do łat specjalnymi wkrętami. Są to wkręty z gotowymi gumowymi uszczelkami. Stosowanie zwykłych wkrętów może spowodować powstawanie przecieków. Takie pokrycie z blachy trapezowej zostanie szybciej wykonane niż z blachodachówki.

Więcej na stronie: https://pokrycia.pl