dobor deski sup

Jak dobrać deskę SUP?

dobor deski sup

Stand up paddle, czyli SUP to sport, który zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Ze względu na brak dużych fal, które umożliwiłyby tradycyjne surfowanie, aktywność ta stała się niejako jego substytutem. Na czym dokładnie polega stand up paddle? Czym kierować się przy wyborze deski SUP? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się wszystkiego, co potrzebujesz wiedzieć!

Co to jest stand up paddle i czym jest deska SUP?

Stand up paddle to (SUP) to popularny sport wodny, który polega na pływaniu na specjalnej desce przy użyciu wiosła. W odróżnieniu od surfowania, w którym płynie się na fali, SUP ogranicza się do poruszania się jedynie przy wykorzystaniu wiosła.

Deska SUP (z ang. stand up paddleboard) jest specjalnie zaprojektowaną deską, która zapewnia stabilność i utrzymywanie się na powierzchni wody. Jest ona większa i szersza niż tradycyjne deski surfingowe, co pomaga w utrzymywaniu równowagi. Tego rodzaju deski mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak np. tworzywa sztuczne, drewno czy włókno szklane z dodatkiem włókna węglowego. Mogą mieć także różne kształty i rozmiary, w zależności od upodobań i stylu pływania.

Deski SUP są popularne zarówno wśród osób uprawiających sport rekreacyjnie, jak i profesjonalnych sportowców. Dyscyplinę tę można uprawiać na właściwie każdym rodzaju zbiornika wodnego – morzach, jeziorach, zalewach, a nawet na rzekach. Wbrew pozorom SUP wymaga treningu i wysokiej sprawności fizycznej.

Czym kierować się przy wyborze deski SUP?

Wybierając deskę SUP, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim powinna ona zapewniać odpowiednią pływalność i stabilność. Wybór modelu o konkretnych parametrach musi być uzależniony od naszego stopnia zaawansowania oraz osobistych preferencji. Nie mniejsze znaczenie ma rozmiar deski. Wybieramy go w zależności od wagi, wzrostu i umiejętności. Warto pamiętać, że im większa deska, tym bardziej stabilna, ale jednocześnie mniej zwrotna.

Kolejnym parametrem, nad którym należy się pochylić, jest materiał, z którego została wykonana. Jak już wspomnieliśmy – tego rodzaju deski mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, drewna czy włókna szklanego. Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Dla przykładu, deski z tworzywa sztucznego charakteryzują się wytrzymałością i łatwością w utrzymaniu, a modele z włókna szklanego są lżejsze i bardziej reaktywne.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model warto pochylić się również na typem deski. Jego wybór jest uzależniony od rodzaju aktywności, którą zamierzamy praktykować. Na rynku znajdziemy modele przeznaczone dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych osób. Dobór powinien być uzależniony od naszych umiejętności. Nie można również pominąć kwestii przeznaczonego na zakup budżetu. Warto zadbać, aby wybrać deskę, której cena będzie adekwatna do naszych oczekiwań.