Jak budować swoją historię kredytową

Jak budować swoją historię kredytową

cash-1342228_640 (1)

Gdy idziemy do banku, by złożyć wniosek o kredyt, zazwyczaj zakładamy, że na pewno wnioskowane pieniądze uzyskamy. Zwłaszcza, gdy jesteśmy zatrudnieni, mamy stałe dochody i według nas spokojnie raty kredytowe będziemy mogli spłacać. Tymczasem osoby które chcą pożyczyć w banku pieniądze, bardzo często zapominają o tym, że dla banków równie ważna jak dochody jest jeszcze historia kredytowa. To właśnie często ona decyduje, czy uzyskamy kredyt, czy też nasz wniosek zostanie odrzucony.

Co to właściwie jest historia kredytowa i jak się ją tworzy? Kilkanaście lat temu, na wniosek banków powołane zostało Biuro Informacji Kredytowej, w której to instytucji każda osoba, która zaciągnęła w bankach czy też SKOK-ach jakiekolwiek zobowiązanie, ma otworzoną własną kartotekę. To właśnie na niej zapisywane są wszelkie ”ruchy” po stronie nowych zobowiązań, czy też wszystkie spłaty długów. Bank, w którym składamy wniosek o kredyt czy pożyczkę, ma do tych rejestrów wgląd, więc może on stwierdzić jakie mamy zadłużenie, ile płacimy miesięcznych rat, czy zobowiązania spłacamy w terminie itp. Na podstawie analizy uzyskanych danych, bank stwierdza, czy może nam zaufać i czy może pożyczyć nam pieniądze. Jeżeli bank stwierdzi, że kredyty spłacamy w terminie, że nie mamy zbyt dużo miesięcznych zobowiązań, uzyskanie pieniędzy staje się o wiele łatwiejsze. Natomiast jeżeli mamy lub mieliśmy w przeszłości problemy z terminową spłatą zobowiązań, możemy mieć spory problem z uzyskaniem kolejnego kredytu. Bank będzie bowiem obawiał się, że zadłużenie będziemy i tym razem spłacać nieterminowo i w związku z tym, nasz wniosek zostanie odrzucony.

Problemy z uzyskaniem kredytu mogą mieć także i te osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej. Albowiem banki nie wiedzą, czy jest to wiarygodna osoba i także mogą obawiać się udzielenia jej pożyczki. Dlatego po pierwsze należy dbać, aby nasza historia kredytowa wyglądała jak najlepiej, ale przede wszystkim historię tę musimy sobie stworzyć. Najlepiej na początku poprosić o debet na swoim koncie, kupić coś na raty, poprosić o kartę kredytową z niskim limitem itp. Wszelkie terminowe spłaty takich zobowiązań, będą pozytywnie wpływały na naszą historię kredytową, więc w przyszłości banki będą w nas widziały godnego zaufania klienta, któremu bez obaw można pożyczyć pieniądze.

O tym jak budować historię i zdolność kredytową przeczytasz na forum www.soskredyt.pl