Bezpieczeństwo Twoich finansów: jak zadbać o konto indywidualne?

Bezpieczeństwo Twoich finansów: jak zadbać o konto indywidualne?

Bezpieczeństwo Twoich finansów: jak zadbać o konto indywidualne?Aby mieć poczucie, że Twoje finanse są bezpieczne, musisz na każdym możliwym polu zabezpieczyć swoje konto indywidualne. Nawet chwila nieuwagi może skończyć się kradzieżą Twoich danych, dzięki którym złodziej uzyska pełny dostęp do Twojego rachunku. Nie bagatelizuj takiej ewentualności i zrób wszystko, by do minimum ograniczyć ryzyko!

Pilnując dowodu, dbasz o swoje konto indywidualne!

Twoje konto indywidualne będzie zdecydowanie bezpieczniejsze, jeśli zadbasz o swój dowód osobisty. Pilnuj go jak oka w głowie i nigdy go nie zgub. A jeśli już się okaże, że gdzieś go zostawiłeś lub np. wypadł Ci z kieszeni, powinieneś natychmiastowo go zastrzec. W pierwszej kolejności zrób to w najbliższym Urzędzie Gminy (Miasta), a następnie podejmij analogiczne kroki w banku.

Staraj się też zwracać uwagę, czy aby na pewno nikt Twojego dowodu nie kseruje lub nie skanuje. Jeśli firma ubezpieczeniowa lub bank upiera się, że jest to konieczne – dobrze rozważ jakiekolwiek kontakty z taką instytucją. Nie ma żadnych podstaw, by ktokolwiek miał wykonywać tego rodzaju operacje na Twoim dokumencie tożsamości, unikaj więc takich sytuacji jak ognia!

NIKOMU nie podawaj danych do bankowości on-line!

Wydaje się absurdalne i oczywiste? Pewnie tak, jednak oszuści stosują różne techniki manipulacyjne, które będą miały Cię przekonać do zdradzenia swoich danych logowania. Ot np. zaskakujący, bardzo nachalny telefon, rzekomo wykonywany przez pracownika banku. Twoje konto indywidualne ma być zagrożone, jednak po podaniu loginu i hasła sytuacja zostanie opanowana. Brzmi wiarygodnie?

Pamiętaj więc o jednym: pracownik banku NIGDY nie zapyta Cię o takie dane. Jeśli usłyszysz podobną prośbę ze strony rozmówcy, po prostu się rozłącz i nie podejmuj żadnego dialogu. Analogiczna sytuacja może też spotkać Cię np. w wiadomościach e-mail: jeśli zostaniesz poproszony o podanie danych w takiej wiadomości, po prostu ją usuń i pod żadnym względem się do niej nie stosuj.

Loguj się tylko ze swojego komputera!

Nigdy nie loguj się na swoje konto indywidualne poprzez cudzy komputer. Nawet, jeśli się wylogujesz, specjalne oprogramowanie może zbierać dane o podawanych przez Ciebie wpisach na klawiaturze, uzyskanie dostępu do konta będzie więc niezwykle łatwe. Do logowania wykorzystuj tylko swoje, zaufane urządzenia, do których nikt poza Tobą nie ma dostępu!

Absolutnie nie wchodzi też w grę użytkowanie komputera ogólnodostępnego, a nawet Twojego komputera firmowego. Ufaj przede wszystkim swojemu sprzętowi i to niech on służy Ci do przeglądania tak newralgicznych witryn, jak Twoje konto do bankowości on-line. Nie rób od tej zasady jakichkolwiek wyjątków!

Zachowaj rozsądek!

Jednak dbając o bezpieczeństwa zachowaj przede wszystkim zdrowy rozsądek. Konto indywidualne jest bardzo cenne, a jego dostęp musi być przez Ciebie bardzo pilnie strzeżony. Oczywiście nie możesz wpadać w paranoję, bo nie tędy droga. Niemniej staraj się podchodzić do tematu z zimną głową, dużą ostrożnością i dyscypliną.