ubranie na motor

Jak bezpiecznie i stylowo ubrać się na motocykl typu cruiser?

ubranie na motor

Na popularność motocykli typu cruiser niewątpliwie wpłynął legendarny film „Easy Rider” w reżyserii Dennisa Hoppera. Wielu mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Europy zapragnęło przemierzać dziewicze tereny na dumnie wyglądających cruiserach i chopperach, podobnie jak Jack Nicholson i spółka. Dziś te maszyny to jedne z najpopularniejszych motocykli, które często możemy spotkać na drogach miejskich i podmiejskich. Jak dobrać stylowy, ale jednocześnie bezpieczny ekwipunek na tego typu jednoślad?

Chociaż filmy drogi pokazują niekiedy wolnych strzelców bez kasków, ubranych w lekkie kamizelki czy swobodne obuwie, nie jest to bezpieczny sposób na jazdę cruiserem. Ten ciężki motocykl wymaga zarówno bezpiecznej ochrony głowy, jak i pozostałych ubrań, najlepiej renomowanych marek. Dobrze sprawdzą się np. kurtki Shima czy pełne spodnie z protektorami marki Broger, która tworzy linię odzieży adresowaną dla fanów miejskiego stylu.

Czym charakteryzują się motocykle typu cruiser?

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia naszych propozycji ubioru, wyjaśnijmy, czym charakteryzują się cruisery. Jak już wspomnieliśmy, są to masywne i duże maszyny o sporym ciężarze własnym. Ich cechą rozpoznawalną jest niskie siedzisko, długa rama, odsłonięty silnik i wydłużona ku kierowcy kierownica.

Cruisery najczęściej wykorzystywane są do jazdy miejskiej i turystycznej. Posiadają skórzane sakwy i dodatki, lightbary, szyby czy specjalne gmole. Wbrew powszechnej opinii wcale nie muszą mieć dużej pojemności silnika. Spotkamy zarówno cruisery z jednostką przekraczającą litr pojemności, jak i mniejsze silniki 125cc (na kategorię B). Należy jednak podkreślić, że nawet mniejsze maszyny są dość ciężkie i ważą ponad 150 kilogramów.

Motocykle typu cruiser wymagają pewnego manewrowania i siły przy stawianiu jednośladu czy skręcaniu w trakcie jazdy. Musimy jednak podkreślić, że zapewniają jedne z najbardziej niezapomnianych wrażeń z podróży. Jeżdżąc motocyklowym krążownikiem, na pewno poczujesz się jak prawdziwy pan szos, tak jak Wyatt czy Billy z legendarnego amerykańskiego filmu.

Jaki styl pasuje do użytkowników motocykli typu cruiser?

Cruiser to nie tylko sama maszyna, ale też pewien styl ubioru. Mówiąc o cruiserach i chopperach, widzimy najczęściej potężnych motocyklistów ubranych w skórzaną kurtkę, spodnie i otwarty kask. To nie jest przypadek. Niskie jednoślady są synonimem buntu, siły, wolności i niezależności. Symbolizują też niezapomniany okres lat 70. i 80.

W przypadku jazdy takim motocyklem (poza bezpieczeństwem) ważne są więc styl i klasa. Siadając na cruisera, powinieneś przede wszystkim zadbać o to, aby każda część motocyklowej garderoby była czysta i zadbana. Jadąc taką maszyną, skupiasz na sobie spojrzenia pozostałych użytkowników dróg.

Oczywiście pewne ubrania bardziej pasują do masywnych i zwracających na siebie uwagę maszyn. Cruisery najlepiej prezentują się z odzieżą skórzaną, jeansem czy ubraniami w kratę. Świetnie zaprezentujesz się w koszuli motocyklowej z protektorami, kurtką z przeszywanymi wstawkami czy spodniami jeansowymi.

Do takiego stroju możesz ubrać zarówno specjalne buty za kostkę, jak i trampki dla motocyklistów. Miejska stylizacja retro w połączeniu z takim obuwiem na pewno będzie pasować do jednośladów typu cruiser.

Pamiętaj, że powyższe to tylko propozycje – możesz przecież samodzielnie określić swój własny styl, bazując na wygodzie, odczuciu i guście. Często spotyka się użytkowników cruiserów, którzy podróżują w skórzanych kombinezonach lub odzieży tekstylnej. Najważniejsze, żebyś w trasie czuł się dobrze.

Dobierz elementy stroju specjalnie dla siebie

Podstawowy aspekt przy wyborze elementów ubioru i wyposażenia dla fanów cruiserów to przede wszystkim bezpieczeństwo. Każda część powinna posiadać dopasowane protektory wysokiej klasy i elementy stabilizujące ruch. Kask musi mieć wszystkie atesty i skorupę wykonaną z tworzyw skutecznie absorbujących energię. Pamiętaj, że ewentualny upadek z maszyny ważącej powyżej 150 kilogramów może być niezwykle niebezpieczny, a skutki będą bardzo bolesne, jeżeli nie będziesz mieć odpowiedniego wyposażenia.

Zacznijmy od kasku. Do jazdy cruiserem najbardziej polecamy kask integralny. Jego zwarta struktura i stabilna, mocna skorupa ochronią Cię w newralgicznym momencie. Z pewnością świetnie wyglądać będzie klasyczny model, najlepiej czarny, taki jak Bell Bullitt Solid czy Scorpion EXO-520 AIR SOLID.

Przejdźmy teraz do ubrań. Kompromisem pomiędzy stylem i bezpieczeństwem jest na pewno odzież skórzana. Materiał ten jest odporny na przetarcia i świetnie się prezentuje. Kurtki, takie jak Shima Winchester 2.0 (świetnie wentylowana, przeznaczona na letnie wycieczki) czy Shima Hunter+ 2.0 (z naturalnej skóry klasy premium A+) staną się idealnym atrybutem posiadacza cruisera. Na bardzo ciepłe dni możesz z kolei ubierać koszule z protektorami (przykładem jest Broger Alaska Jeans Washed). Spodnie mogą być natomiast wykonane ze skóry lub jeansu. Pamiętaj, aby posiadały protektory na kolanach.

Więcej swobody będziesz mieć przy wyborze rękawic i butów. W cieplejsze dni możesz jeździć w rękawicach bez palców (np. Ozone Rascal Black) i niskim obuwiu (np. trampki motocyklowe Broger California czy Shima SX-2 EVO).

Jak widzisz, swoboda i styl cruiserów mogą iść w parze z najwyższym stopniem bezpieczeństwa. Przemyśl wybór swojego stroju, skompletuj go i… wyrusz w drogę w poszukiwaniu niezapomnianych przeżyć!