bezworkowy odkurzacz

Czym różnią się odkurzacze bezworkowe od tradycyjnych?

bezworkowy odkurzacz

Odkurzacz to najpopularniejszy i najczęściej kupowany sprzęt AGD, który gości niemalże w każdym domu. Dzięki niemu możliwe jest szybkie i dokładne sprzątanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Jeszcze kilka lat temu wybór odkurzaczy w sklepie był bardzo ograniczony i dostępne były jedynie tradycyjne, workowe odkurzacze. Dziś w sklepie znajdziemy wiele różnych modeli, a producenci, wciąż walcząc o klienta, wymyślają i wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania. Aktualnie najchętniej kupowanymi modelami są te bezworkowe. Czym się różnią od tych tradycyjnych? Czym kierować się przy wyborze odkurzacza?

Wybór odkurzacza – na co zwrócić uwagę?

Przed kupnem odkurzacza warto zastanowić się, czego tak właściwie oczekujemy. Przy wyborze takiego urządzenia niewątpliwie ważny jest metraż mieszkania bądź domu. Moc ssania oraz poziom hałasu to już kwestia indywidualna. Jeśli masz w domu dywany bądź meble utrudniające sprzątanie, na pewno odkurzacz z większą mocą będzie lepszym rozwiązaniem.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który lepszy?

Tradycyjne odkurzacze workowe zbierają kurz i wszelkie zanieczyszczenia za pomocą szczotki, które poprzez rurę trafiają do wnętrza urządzenia, a konkretnie do worka. Dostępnych jest kilka rodzajów worków. Te standardowe zapełniają się już po kilku użyciach, natomiast worki wielokrotnego użytku pasują jedynie do urządzeń nowszej generacji. Worek ma duży wpływ na moc ssania odkurzacza, dlatego też należy pamiętać, by wymieniać go lub opróżniać stosunkowo często. Dodatkowym atutem odkurzaczy workowych jest fakt, że możesz dobrać pojemność odkurzacza do własnych potrzeb i metrażu, który będziesz sprzątać. Zazwyczaj są one przewodowe, jednak długość przewodu pozwala na wygodne odkurzanie bez konieczności podłączania urządzenia w każdym pomieszczeniu. Tradycyjne odkurzacze są stosunkowo tanie, a dzięki temu najbardziej popularne. Różnorodność końcówek sprawia, że można bez problemu odkurzyć każdą powierzchnię – zarówno dywany, panele, jak i drewnianą podłogę. Regulowana moc ssania pozwala na sprzątanie w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach. Przed wyborem odkurzacza sprawdź poziom generowanego hałasu. Niektóre starsze modele potrafią być wyjątkowo głośne.

Odkurzacz bezworkowy, tak jak ten tradycyjny, zbiera szczotką zanieczyszczenia, jednak cały brud trafia nie do worka, lecz do pojemnika, który po zapełnieniu należy opróżnić i umyć. Dzięki temu kurz nie będzie się rozprzestrzeniał. Najnowsze modele mają możliwość łatwego i szybkiego opróżnienia pojemnika bez obaw, że alergeny rozprzestrzenią się po pomieszczeniu. Decydując się na taki odkurzacz unikasz dodatkowych kosztów w postaci worków, bowiem, tak jak już wspomniano, wystarczy pojemnik opróżnić. Takie urządzenia wyposażone w filtry HEPA, które mają za zadanie dokładnie dezynfekować powietrze i pochłaniać zapachy. Pozostaje odpowiedź na ważne pytanie: Czym różnią się odkurzacze bezworkowe od tradycyjnych? Odpowiadamy! Moc ssania odkurzacza nie jest zależna od zapełnienia pojemnika zanieczyszczeniami, tak jak to jest w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Co więcej, odkurzacz bezworkowy nowszej generacji występuje w wersji klasycznej oraz pionowej, w większości są one także bezprzewodowe.

Za tradycyjnym odkurzaczem na pewno przemawia jego niska cena i niezawodność. Są pojemne, mają dużą moc ssania, lecz są głośne i dosyć ciężkie.  Odkurzacze bezworkowe natomiast dedykowane są osobom ceniącym ciszę i wygodę. Brak worków sprawia, że ten rodzaj odkurzacza świetnie się sprawdza w przypadku alergików, dla których jakość powietrza jest niezwykle ważna. Urządzenia w wersji pionowej są wyjątkowo lekkie i poręczne, dzięki czemu sprzątanie to prawdziwa przyjemność.