Budowa garażu

Budowa garażu

Budowa garażu

Każdy posiadacz samochodu, motocykla czy choćby roweru, potrzebuje miejsca na jego przechowywanie. Rozwiązaniem może być wybudowanie garażu. Dodatkowo w garażu powinno znaleźć się miejsce na różne akcesoria związane z posiadanym pojazdem np. koła zapasowe, zestaw narzędzi i wiele innych niezbędnych drobiazgów. Jeśli posiadamy kawałek własnej ziemi to problem przestaje być problemem.

Budowa garażu – od czego zacząć

Na samym początku należy określić przeznaczenie garażu. Czy będzie on służył tylko dla samochodu, czy może powinno znaleźć się w nim miejsce na inny sprzęt i narzędzia. Na tej podstawie powinno ustalić się wielkość pomieszczenia. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca na garaż. Najważniejszy jest dojazd do niego. Kiedy już mamy określone miejsce można przystąpić do wylewania fundamentu. Powinien być on solidny i beton powinien dojrzewać odpowiednio długo, gdyż będzie musiał znosić duże, zmienne obciążenia. Gdy mamy już gotowy fundament można zacząć budowę garażu. Należy zaplanować, czy garaż będzie miał dostęp światła dziennego i jeśli tak określić miejsce położenia okna. Dobrze również wcześniej zdecydować jaką bramę będzie posiadał garaż. Można bowiem już na wstępnym etapie zaplanować i zaprojektować wykusz na bramę wjazdową. Garaż murowany wygląda bardzo efektownie jeśli znajduje się w pobliżu domu, lub jest z nim jakby sklejony. Aby nie zakłócić stylu domu, garaż powinien designem być taki sam. Jeśli więc w domu mamy brązowe okna, to brązowe okno powinno znaleźć się również w garażu. Jeśli pokryciem dachu jest blachodachówka, to powinna ona być również na garażu. 

Garaż wolnostojący

Dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy dużych placów przy domu, jest budowa garażu wolnostojącego. Należy tylko zadbać o dobry, wygodny dojazd do garażu. Garaż stojący z tyłu placu, lekko za domem nie musi być wizualnie zgodny ze stylem budynku domu. Dlatego bardzo dobrym, prostym w budowie, tanim,ale jednocześnie bardzo trwałym rozwiązaniem jest garaż, do budowy którego posłuży blacha trapezowa. Tutaj, tak samo jak w przypadku garażu murowanego, ważny jest solidny fundament. To głównie od niego zależy jak długo garaż będzie służył właścicielowi bez potrzeby interwencji. Garaż z blachy trapezowej ma bardzo wiele zalet. Główną jest łatwość w jego postawieniu, więc przy odrobinie sprytu można obejść się bez wynajmowania firmy budowlanej. Blacha trapezowa to bardzo solidny materiał odporny na zmienne warunki atmosferyczne, czyli: mróz, deszcz i promienie UV. Dobrze wykonany garaż będzie służył właścicielowi przez wiele lat.