domowe biuro

Biuro domowe – co musi się w nim znaleźć?

Home office cieszy się coraz większą liczbą zwolenników. Praca zdalna zdobyła szczególne uznanie wśród osób będących właścicielami dobrze zaaranżowanych biur we własnych domach. Czy przygotowanie takich gabinetów zalicza się do zadań trudnych do wykonania? Niekoniecznie. Wystarczy dysponować sensownym pomysłem oraz planem działania. A także odpowiednimi meblami i elementami wyposażenia.

Domowe biuro – czy da się zachować produktywność we własnym mieszkaniu?

Domowe biura stały się popularne, ale nadal nie wszyscy je lubią. Czasem bywają zbyt ciasne lub nie stanowią dostatecznego odgrodzenia od innych stref mieszkania. Wówczas nie jest to pomieszczenie odpowiednio przygotowane do wykonywania obowiązków służbowych, bo trudno utrzymać w nim odpowiedni poziom produktywności i skupienia. Nic więc dziwnego, że tej formy pracy unika się właśnie w takich przypadkach.

Pracowanie we własnym domu może stanowić trudność, aczkolwiek wcale nie musi tak być. Dobrze urządzony gabinet będzie przestrzenią wspomagającą przebieg wszelkich procesów kreatywnych. Stanie się on miejscem, w którym będą rodzic się ciekawe pomysły i tam też zostaną zrealizowane. Wystarczy urządzić strefę zawodową w przemyślany sposób np. zgodnie z poradami ekspertów.

Biuro biuru nierówne. Niektóre domowe pomieszczenia pracownicze będą utrudniać pełne skupianie się na obowiązkach, a inne staną się zdecydowanie lepszą alternatywą dla m.in. open space’u i podniosą efektywność zawodową każdego dnia. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

Gabinet w domu – poprawne urządzenie przestrzeni to klucz do sukcesu

Tworzenie sensownego gabinetu w domu to sztuka. W trakcie wykonywania tego zadania trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników i nie zapomnieć o żadnym z nich. Zainteresowane osoby muszą zadbać o odpowiednie:

  • wyciszenie;
  • oświetlenie;
  • wyposażenie (m.in. ergonomiczne i dopasowane do zawodu);
  • umeblowanie.

Nic nie może odbyć się kosztem czegoś innego. Dobrze oświetlona, ale głośna przestrzeń nie nada się do pracy. Podobnie jak pokój, wyciszony i sensownie umeblowany, lecz ciemny i ponury. Każde niedociągnięcie szybko da o sobie znać. Warunki w domowym biurze wpływają bezpośrednio na poziom produktywności w ciągu dnia, więc muszą być idealne.

Urządzanie domowego biura krok po kroku – czy ma to sens?

Czasem ogranicza nie pomysłowość lub przestrzeń, a budżet. Nie można przecież czekać w momencie, w którym nagli praca. Dwa proponowane rozwiązania to:

  • do momentu ukończenia remontu w domu, wykonywać obowiązki pracownicze w biurze stacjonarnym;
  • stworzyć tymczasowe biuro, ale przy zachowaniu świadomości tego, że będzie ono funkcjonować wyłącznie chwilowo i nie przeistoczy się w domyślne.

Zalecana metoda to oczywiście ta pierwsza, ale czasem nie ma wyboru. Nie wszyscy pracodawcy zapewniają przestrzeń roboczą. W takim przypadku trzeba zdecydować się na drugie rozwiązanie i w międzyczasie gromadzić potrzebne środki finansowe oraz się nie poddawać.

Meble w domowym biurze – obecność niektórych z nich można uznać za obowiązkową

Każde domowe biuro musi posiadać biurko i fotel (lub krzesło). To absolutna podstawa. Bez tego ani rusz. Dobrze, aby to pierwsze było w stanie pomieścić nie tylko komputer z ekranem, ale również całe potrzebne wyposażenie (zależne od zawodu). Siedzisko powinno być wygodne i nie sprawiać nawet małego dyskomfortu. Ból odczuwany przez 8 godzin dziennie znacznie obniża efektywność u wszystkich osób.

Do tego zestawu warto dokupić lampę oraz tablicę korkową. Przydadzą się też półki ścienne i różne organizery i wszystko to, co pomoże utrzymać porządek. Dobrze postawić na styl minimalistyczny, ponieważ jest on wolny od zbędnych rozpraszaczy.

Przestrzeń trzeba planować i urządzać z myślą o tym, że to miejsce do pracy i tylko do niej. Niespełnienie tego warunku będzie skutkować tym, że gabinet przestanie być strefą oddzielającą sferę prywatną od zawodowej, co negatywnie wpłynie na obie z nich.

Oświetlenie biura w domu – potrafi mieć ogromne znaczenie

Ciepłe oświetlenie rozleniwia, nie razi w oczy i uspokaja. Przypomina swą barwą ogień z kominka. Z tego powodu nadaje się do salonów i sypialni. Natomiast zdecydowanie nie jest odpowiednie do przestrzeni użytkowych. Zamontowanie żółto-pomarańczowego światła w gabinecie domowym wzmagałoby rosnące każdego dnia uczucie znużenia.

W biurach należy wykorzystywać żarówki z oznaczeniami 4600K – 6500K. Ich zimna barwa nie rozprasza i pobudza do działania, co zostało udowodnione naukowo. Niebieskie fale świetlne stymulują organizm ludzki do produkowania większych ilości kortyzolu tzw. hormonu stresu, który pozwala pracować ciału na wyższych obrotach.

Czy da się urządzić domowe biuro w małym mieszkaniu? Stanowisko pracy jako ciekawa alternatywa

Nie każdy dysponuje dużym mieszkaniem lub domem. W takim przypadku warto odpuścić marzenia o prywatnym gabinecie i skupić się na tworzeniu sensownego stanowiska pracy. Dobrym pomysłem wydaje się oddzielenie rogu dowolnie wybranego pomieszczenia np. roletami i zasłonami. Powstanie wówczas mały sześcian do zagospodarowania.

Warto zrobić to gdzieś przy oknie (ze względu na dostęp do światła dziennego) i pamiętać o tym, że tak mała przestrzeń do pracy powinna być zaaranżowana w możliwie efektywny sposób. Priorytetem musi stać się w takim przypadku zagospodarowanie miejsca tak, aby umieścić w nim biurko z komputerem i monitorem oraz blatem na niezbędne wyposażenie, a nie wstawienie wielkiego regału. Trzeba myśleć przede wszystkim o funkcjonalności tej strefy.

Praca w domu może stać się naprawdę komfortowa, ale w tym celu wpierw należy stworzyć sensowne biuro lub jego namiastkę. Osoby, którym uda się wykonać to zadanie, będą zadowolone i zawsze gotowe do swoich obowiązków.