Awaria samochodu - i co dalej?

Awaria samochodu – i co dalej?

road-231917_640

Jeśli jesteś kierowcą, na pewno już miałeś, albo będziesz kiedyś mieć awarię samochodu w drodze. Oczywiście, nie życzymy Ci tego i mamy nadzieję, że naprawdę uda Ci się uniknąć takiej sytuacji. Auta nie są jednak niezniszczalne i często w trasie zdarzają się im usterki. Niektóre pozwalają dojechać do celu, lub przynajmniej – do najbliższego warsztatu samochodowego. Niektóre problemy są jednak na tyle poważne, że jedyne, co możesz w takiej chwili zrobić, to zjechać na pobocze i wezwać pomoc drogową.

Na pewno wiesz też, że w momencie, kiedy przydarzy Ci się taka sytuacja na przykład na autostradzie, masz obowiązek jak najszybszego zabrania samochodu z tego miejsca. Wtedy również powinieneś po prostu zadzwonić po lawetę, która przetransportuje Twoje zepsute auto do mechanika.

Oczywiście, jeśli przydarzy Ci się stłuczka, po której nie możesz dalej kierować pojazdem (bo został zbyt mocno uszkodzony), również musisz wezwać pomoc drogową, która zabierze Twój samochód z miejsca kolizji, aby nie utrudniał przejazdu. W takiej sytuacji pamiętaj również, że jeżeli ucierpiały jedynie pojazdy, obowiązkiem uczestników kolizji (w tym także Twoim) jest usunięcie aut z drogi, aby nie zakłócały ruchu. To bardzo ważne – jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać ukarany mandatem, gdy przyjedzie policja.

Skupmy się jednak na tym mniej negatywnym scenariuszu – awarii. Po pierwsze, warto mieć przy sobie w samochodzie zanotowany numer do pomocy drogowej. Podpytaj znajomych, czy mają kontakt do właściciela lawety, którego warto polecić. Wystarczy, że zadzwonisz. Pomoc powinna przybyć szybko i zabrać Twoje auto z miejsca, w którym pojazd odmówił posłuszeństwa. Ceny takich usług nie są wygórowane – możesz być zatem spokojny.

Obecnie istnieją również usługi lawety do wynajęcia, za pomocą której możesz przetransportować nowo kupiony samochód – także z zagranicy. W takim przypadku bądź jednak gotowy na to, że im dłuższa droga do przebycia, tym wyższy całościowy koszt. Jest to jednak najlepszy sposób na przetransportowanie zagranicznego auta, które chcesz zarejestrować dopiero w Polsce.