piwo

Wiesz skąd pochodzi najpopularniejsze piwo świata?

Spośród piw dolnej fermentacji największą popularnością cieszą się lagery, a wśród nich niekwestionowaną gwiazdą jest z kolei Pils. W jakim mieście narodził się ten popularny, złoty trunek i dlaczego jest tak lubiany? Jak go najlepiej serwować? Między innymi na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

piwo

Pilzner, pils, pilsener – czeskie korzenie najpopularniejszego na świecie piwa

Pilzno to urokliwe miasto położone w zachodniej części Republiki Czeskiej. To właśnie tam w połowie XIX wieku piwowar Joseph Groll opracował wyjątkową formułę, która zrewolucjonizowała cały dotychczasowy świat elaboracji tego trunku. Pils, należący do lagerów, czyli piw dolnej fermentacji, był zaskakującym novum w świecie zdominowanym przez trunki górnej fermentacji. Nowy rodzaj piwa bardzo szybko podbił serca piwoszy i do dzisiaj jest najczęściej wybierany przez konsumentów. Z czego wynika ten sukces? Jedni doceniają lagery za ich delikatny smak i bursztynową barwę oraz klarowność, dla innych znaczenie może mieć choćby to, że lagery – w tym właśnie pilsy – doskonale gaszą pragnienie w upalne dni.

Na czym polega dolna fermentacja?

Jak już wspomniano, lagery powstają w procesie dolnej fermentacji. Przebiega ona w niższych temperaturach niż fermentacja górna, a cały proces jest wolniejszy i mniej burzliwy od tego w którym powstają piwa typu ale. Stąd też w przypadku lagerów mamy do czynienia z trunkiem o subtelnym profilu smakowym, charakteryzującym się dużą lekkością. Ostateczny smak piwa dolnej fermentacji zależy od dodatków, które zostały wykorzystane podczas jego elaboracji. Wysokiej jakości piwo pils wytwarzane jest między innymi w browarach kraftowych. Rzemieślnicze pilsy powstające przy użyciu najwyższej jakości składników oraz z poszanowaniem tradycyjnych metod piwowarskich to piwa, którym ciężko jest się oprzeć. Interesujące smakowo pilsy dostępne są choćby w ofercie Browaru Tenczynek, który prowadzi własny sklep internetowy.

Jak serwować piwo typu pils?

Powszechnie wiadomo, że sposób serwowania trunków alkoholowych nie pozostaje bez wpływu na ich walory smakowe. Ważne są zarówno temperatura piwa, sposób jego nalewania oraz rodzaj szklanki w której jest podawane. Pilsy należy serwować wyraźnie schłodzone, a optymalna temperatura dla jasnego piwa typu lager to ok. 3-7 stopni Celsujsza. Serwując złoty trunek należy pamiętać o tym, aby nalewać go powoli do pochylonej szklanki czy kufla. Po napełnieniu ok. 2/3 pojemności można przechylić szklankę do pozycji pionowej i nalewać płyn do momentu gdy na brzegach utworzy się piana. Piwa dolnej fermentacji bardzo często pija się w kuflu lub w specjalnej szklance zwanej pokalem. Wykonany jest on z cieńszego od kufla szkła i posiada zgrabną nóżkę, która służy też za uchwyt.