Sposoby pielęgnacji i konserwacji blachy trapezowej

Sposoby pielęgnacji i konserwacji blachy trapezowej

Sposoby pielęgnacji i konserwacji blachy trapezowej

Blacha trapezowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów, które wykorzystywane są w przemyśle budowlanym. Najczęściej spotykana jest w konstrukcjach hal przemysłowych, jaka zadaszenia przystanków czy wiat, ale w ostatnich latach nierzadko można ją spotkać na dachach domów jednorodzinnych. Jak we właściwy sposób o pokrycie dachowe tego typu?

 Renowacja dachu z blachy 

Dach spełnia bardzo funkcję w każdym budynku, chroni przed chłodem, wilgocią i opadami. Dlatego, aby pokrycie dachu wytrzymało jak najdłużej i przez lata zachowało ładny wygląd, trzeba o nie dbać. Do konserwacji takiego materiału jak blacha trapezowa, producent https://glinmet.pl/ zaleca malowanie całej powierzchni specjalną farbą, należy to robić raz na kilka lat. Bardzo ważne są też regularne kontrole całego pokrycia, aby móc w porę wykryć zacieki czy drobne uszkodzenia, które mogą powstawać np.w wyniku intensywnych opadów. Dwa razy do roku trzeba też dach umyć, małe zabrudzenia usuniemy bez problemu przy pomocy strumienia wody pod ciśnieniem. Do tych większych należy użyć specjalnych środków, trzeba pamiętać żeby nigdy nie myć dachu detergantami, które nie są do tego przeznaczone. Możemy w ten sposób uszkodzić powłokę blachy. 

Jak przygotować nawierzchnię przed malowaniem? 

Jeżeli czeka nas malowanie, to najpierw trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Blacha trapezowa przed malowaniem, musi być czysta i odtłuszczona, do tego należy użyć odpowiedniego środka oraz miękkiej szczotki. Po myciu trzeba odczekać aż wyschnie, jeżeli zobaczymy, że są miejsca, w których stara farba zaczęła się łuszczyć i pojawiły się odstające kawałki powłoki – należy je usunąć. Może zdarzyć się tak, że po latach na blaszanym pokryciu pojawi się korozja, miejsca te oczyścimy przy pomocy drucianej szczotki. Możemy zacząć malować dopiero wtedy, kiedy cała powierzchnia będzie sucha i gładka. 

Trzeba pamiętać, że konserwacja dachu to praca wykonywana na wysokościach, trzeba więc to robić z odpowiednim zabezpieczeniem. Jeżeli nie czujemy się na siłach, wtedy lepiej jest to zlecić specjalistycznej firmie.