bramy garazowe rodzaje

Rodzaje bram garażowych – jaką wybrać najlepiej?

bramy garazowe rodzaje

Dobrze dobrane drzwi garażowe będą służyć przez lata, a korzystanie z nich będzie przyjemne i intuicyjne. Jeśli jednak nie trafi się z zakupem, korzystanie z garażu stanie się uciążliwe. Co więc zrobić, by uniknąć takiej wpadki przed zamówieniem bramy wjazdowej?

Rodzaje budowy i działania drzwi garażowych

Budowa i związany z nim sposób otwierania drzwi garażowych to najważniejsza kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę przed zamówieniem konkretnego modelu. Odpowiednia w danym miejscu brama powinna mieć dostatecznie dużo przestrzeni, żeby móc się w pełni rozewrzeć i nie blokować ruchu ludzi oraz samochodów. Producenci oferują setki modeli, ale wszystkie je można podzielić na trzy kategorie, którymi są drzwi:

  • uchylne;
  • segmentowe;
  • roletowe.

Uchylne drzwi garażowe

Bramy uchylne zbudowane są zrobione z jednego płata blachy lub drewna. Zaletą monolitycznej, pozbawionej szczelin konstrukcji jest bardzo dobra ochrona wnętrza przed chłodem. Na takie drzwi zdecydować się mogą jednak tylko osoby dysponujące dużą ilością miejsca przed wjazdem.

Nie ma przy tym znaczenia, czy brama otwiera się do góry, czy na bok. W pierwszym przypadku przed garażem przestrzeń musi być pusta, by skrzydło nie zahaczało o wystające gałęzie drzew lub przewody sieci elektrycznej. Uchylane w bok powinny mieć na tyle duży obszar do rozwarcia, by nie tarasować chodnika lub jezdni.

Segmentowe bramy garażowe

Miejsce potrzebne na otwarcie drzwi uchylnych powoduje, że takie modele można polecić wyłącznie właścicielom domów z dużymi działkami. Jeśli terenu przed wjazdem brakuje, bo garaż znajduje się np. zaraz przy ulicy, lepiej wybrać wariant segmentowy. Takie bramy składają się z szerokich płatów materiału, które składają się, a następnie rozkładają w trakcie ruchu po prowadnicy.

Segmentowe drzwi garażowe nie zabierają przestrzeni przed garażem, ale za to potrzebują jej w środku. Wersje takich bram, otwierane na bok, wymagają umieszczenia prowadnicy wzdłuż ściany budynku, a w związku z tym na całej długości drzwi miejsce to powinno pozostawać puste. Alternatywa to wariant otwierany do góry, któremu też trzeba zostawić wolny obszar, ale pod sufitem.

Roletowe drzwi garażowe

Jeśli miejsca przed lub w środku garażu jest zbyt mało nawet na bramę segmentową, pozostaje kupić drzwi roletowe. One także zbudowane są ze składanych listw, ale znacznie cieńszych. Po uruchomieniu mechanizmu otwierającego nawijają się one na umieszczony w kasecie walec. Dzięki temu drzwi potrzebują jedynie kilkudziesięciu (zwykle około 30) cm na pojemnik, do którego zwija się brama.

Drzwi roletowe często montuje się w miejscach publicznych takich jak budynki wielorodzinne, biurowce czy galerie handlowe. To bez wątpienia najbardziej praktyczny rodzaj bram garażowych. Skoro tak, to dlaczego nie zdominowały one rynku? Powodem zapewne jest wygląd takich konstrukcji. Ich bardzo proste wzornictwo i jednakowość wszystkich modeli, niezależnie od producenta, to dla wielu osób wystarczający argument przeciw zakupowi takich drzwi.

Materiały, z których wykonuje się drzwi garażowe

Drzwi garażowe zajmują dużą połać na fasadzie budynku, a w związku z tym właścicielom domów zależy na tym, by dobrze się prezentowały. Warunek ten doskonale spełniają bramy wykonane z drewna lub konstrukcje nim obite. Uniwersalny charakter tego tworzywa sprawia, że pasuje ono zarówno do starego, jak i nowoczesnego budynku. Zaletą drewna jest też bardzo skuteczne izolowanie wnętrza do chłodu z zewnątrz.

Drewno, jako materiał naturalny, wymaga jednak regularnej pielęgnacji. Na szczęście nie trzeba zadawać sobie przy tym wiele trudu. Dla zapewnienia drzwiom ochrony przed deszczem i śniegiem wystarczy pokryć je warstwą specjalnego preparatu. Czynność tę należy wykonywać dwa razy do roku – na początku jesieni i po zakończeniu zimy.

Zamiast bramy z drewna można wybrać egzemplarz z metalu lub tworzywa sztucznego. W obu przypadkach największy plus takich drzwi to trwałość. Innymi słowy, nie trzeba ich regularnie konserwować. Nie ma jednak rozwiązań idealnych. W razie pomyłki powstałej przy wymierzaniu wysokości i szerokości wjazdu drewno da się przyciąć, a metal (stal lub aluminium) i tworzywo sztuczne nie. Co więcej, bramy tego typu gorzej utrzymują ciepło w środku. Temu kłopotowi akurat da się zaradzić, ze wszystkich stron uszczelniając ościeżnicę pianką PUR.

Sposoby otwierania drzwi garażowych

Drzwi garażowe będą używane często, a być może nawet niemal codziennie. Z tego powodu przy składaniu zamówienia od razu warto zadbać o jak najbardziej intuicyjny sposób ich otwierania. Dzięki temu nie trzeba będzie wychodzić z samochodu, by je otworzyć lub zamknąć, co przyjdzie docenić, gdy na zewnątrz będzie padać lub mocno wiać. Dla wygody klientów producenci oferują systemy uruchamiania bram takie jak:

  • piloty z RFID, czyli nadajnikiem fal radiowych;
  • smart home i otwieranie przy pomocy aplikacji mobilnej;
  • czytniki kart magnetycznych;
  • skanery odcisków palców;
  • tablice do wpisywania kodu numerycznego lub alfanumerycznego.