Każdy kierowca chce działać jak najbardziej ekonomicznie. Posiadanie własnego samochodu to duży komfort i niezależność. Wiadomo jednak, że pojazdu ulegają eksploatacji. Do tego dochodzi jeszcze obowiązkowa składka OC, coroczny przegląd, wymiana opon czy koszty związane z garażowaniem. Nie można oczywiście zapomnieć o cenach paliwa. Choć ostatnimi czasy, znacznie się one zmniejszyły, w Polsce wciąż nie brakuje kierowców, którzy decydują się na użytkowanie samochodu zasilanego gazem. Muszą jednak oni pamiętać o pewnych kwestiach, które umożliwią zaliczenie przeglądu.
Instalacja LPG lub CNG
Niektórzy kierowcy są przekonani, że instalacja gazowa jest tak prosta do zamontowania, że można ją umieścić w swoim pojeździe samodzielnie. Zadanie to jest jednak bardziej odpowiedzialne niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Dziedzina ta podlega ogromnej liczbie przepisów, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest dbałość o bezpieczeństwo właściciela poddawanego przeróbce auta oraz innych użytkowników dróg. Montażu instalacji LPG lub CNG mogą więc dokonywać tylko uprawnione podmioty. Są to zakłady, dysponujące odpowiednim dokumentem, a więc świadectwem homologacji sposobu instalacji. Po wykonanej pracy, specjaliści wręczają właścicielowi samochodu dokumenty, umożliwiające uwzględnienie instalacji gazowej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Odpowiednie dokumenty
Pracownicy stacji kontroli pojazdów przyznają, że właściciele samochodów zasilanych na gaz, często nie zaliczają przeglądu. Dysponują bowiem nieważnymi protokołami z badań. Często zdarza się również, że nie posiadają oni ważnego świadectwa, dopuszczającego butlę na gaz do eksploatacji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ważność takiego dokumentu wynosi około dziesięciu lat. Oprócz ważności, istotne jest również to, aby świadectwo zostało wydane przez właściwy organ, a więc jeden z ośmiu w kraju oddziałów Transportowego Dozoru Technicznego. W przeciwnym razie, nawet gdy stan techniczny instalacji i całego pojazdu jest prawidłowy, diagnosta nie wyda zaświadczenia o przeprowadzonym przeglądzie.
Częstsze przeglądy
Warto uzmysłowić sobie, że posiadacze pojazdu zasilanych na gaz, muszą częściej odwiedzać stacje kontroli pojazdów. Nawet w przypadku zakupu nowego samochodu, przeglądu należy dokonać już po roku użytkowania. Istotna jest także wspomniana wyżej żywotność zbiornika na gaz. Mimo, że przepisy informują, że wynosi ona dwadzieścia lat, już po połowie tego okresu należy skontrolować stan butli. W tym celu zostaje ona zdemontowana i poddana próbie ciśnieniowej. Po jej pozytywnym zaliczeniu, zbiornik może zostać ponownie zaaplikowany w samochodzie.
Posiadanie samochodu zasilanego gazem może wiązać się z komfortem ekonomicznym. Należy jednak pamiętać, że kiedy zamierzamy wykonać przegląd techniczny, musimy posiadać przy sobie zbiór odpowiednich dokumentów. Należą do nich świadectwo legalizacji zbiornika gazowego, świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej i oczywiście dowód rejestracyjny pojazdu. Warto pamiętać, że przegląd zmniejsza ryzyko wypadku na drodze i warto dokonywać kontroli stanu technicznego samochodu również między przeglądami. Analizie powinny podlegać zwłaszcza opony, oświetlenie oraz system hamulcowy. Dzięki ich sprawnemu działaniu wpłyniemy na bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników ruchu.
Leave a Reply