Decyzja, co do materiału na dach została już podjęta. Może wybrałeś nawet kolor i konkretny wariant blachy. Jednak nadal nie wiesz, która opcja będzie lepsza – blachodachówka matowa czy z połyskiem? W tym artykule poznasz wady i zalety każdej z nich.
Blachodachówka z połyskiem
Ten wariant blachy na dach z pewnością cechuje się niepowtarzalnym designem i nowoczesnością. Jest nie tylko elegancki, ale i podkreśla styl domu. Jednak w słoneczne dni, możemy zacząć żałować decyzji o zakupie pokrycia. Dlaczego? Przede wszystkim blachodachówka z połyskiem bardzo odbija promienie słoneczne, co może nad denerwować w czasie wypoczynku w ogrodzie lub drażnić oczy naszych sąsiadów. Co ciekawe, mimo zastosowania najnowocześniejszych powłok ochronnych, połysk z czasem blaknie i bardziej nasłonecznione części dachu mogą się zmatowić. Mimo wszystko, blachodachówce z połyskiem nie można odmówić elegancji i designerskiego wyglądu. To w połączeniu z jej odpowiednim kolorem i barwą elewacji, sprawia, że bryła domu prezentuje się spójnie i stylowo.
Blachodachówka matowa – bądź na tak
Matowy wariant tego materiału na dach jest mniej elegancki, ale za to bardziej trwały. Nie odbija również promieni słonecznych. Nada się na dom o surowym, bardzo minimalistycznym designie. Dzięki zastosowaniu powłok ochronnych, blachodachówka matowa jest odporna na rdzewienie i uszkodzenia mechaniczne oraz blaknięcie. Jeśli jednak nasz budynek jest zaprojektowany w bardzo odmiennym i niepowtarzalnym stylu, możemy pokusić się o wybranie jej w wersji alucynkowej, ocynkowej lub drewnopodobnej. Czołowi producenci, np. Glinmet, oferują również produkcję tego zadaszenia w kolorze wybranym z niestandardowej palety RAL.
Inne pokrycia z blachy
Bardzo dobrym zastępstwem dla blachodachówki z połyskiem i matowej, okazuje się blacha trapezowa. Niepozorna, tania i wytrzymała, często niezauważalna, gdy szukamy idealnego zadaszenia na dom. Warto ją wybrać, gdy dach budynku jest płaski lub nie posada ostrych kątów nachylenia. Idealnie sprawdzi się więc na większości parterowych domów jednorodzinnych, zaprojektowanych w industrialnym stylu.