Jak dbać o opony?

Jak dbać o opony?

Jak dbać o opony?Jazda na zużytych i zaniedbanych oponach przypomina nieco chodzenie w starych i dziurawych butach. Poza tym, że jest niewygodne i odbiera komfort jazdy, może być też wyjątkowo niebezpieczne. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio dbać o ogumienie w samochodzie.

Codzienna eksploatacja opon

Oczywistym jest, że opony, jak wszystko w samochodzie, zwyczajnie się zużywają. Jednak odpowiednio o nie dbając, możemy znacznie przedłużyć ich żywotność. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na codzienną eksploatację. Ważne jest, z jaką prędkością jeździmy, jak ciężkie rzeczy przewozimy, czy hamujemy gwałtownie oraz to, gdzie parkujemy. Duża prędkość, ostre wchodzenie w zakręty czy ostre hamowanie sprawia, że opony szybciej się nagrzewają i ścierają. W skrajnych przypadkach może zdarzyć się nawet pęknięcie takiej opony. Należy zwrócić uwagę także na parkowanie. Opona stojąca na krawężniku lub często, gwałtownie pod niego podjeżdżająca narażona jest na stałe uszkodzenia konstrukcyjne, które dyskwalifikują je z dalszej jazdy. W lecie natomiast warto parkować w cieniu – guma wystawiona na silne działanie promieni słonecznych szybciej się zużywa i parcieje. Ważny jest także regularny przegląd opon. Warto sprawdzać stan bieżnika i jego równomierne wycieranie, oglądać je pod kątem pęknięć, zgrubień, bulw i przetarć. Bardzo ważne jest także utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w kołach, co gwarantuje dobrą przyczepność i trakcję podczas jazdy, a także zmniejsza wycieranie się opon. Warto sprawdzać także stan zawieszenia i jego geometrię. Ta ma naprawdę duży wpływ na żywotność ogumienia.

Przechowywanie opon sezonowych

Jeżeli nie korzystamy z usług przechowywania opon sezonowych w specjalnych magazynach czy zakładach, warto zapewnić im odpowiednie warunki. Opony powinny być przechowywane w suchym, chłodnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od źródeł ciepła i promieniowania. Nie powinny mieć także kontaktu z substancjami chemicznymi. Jeżeli przechowujemy opony wraz z felgami, należy układać je jedna na drugiej i raz w miesiącu przekładać. Można je również powiesić na hakach. Natomiast opony bez felg powinny być ustawione pionowo, obok siebie. Trzeba pamiętać, aby raz na 4 tygodnie obracać je o 90 stopni, aby się nie odkształciły. Odpowiednie dbanie o opony znacznie przedłuży ich żywotność.