budowanie trwalych relacji z kobietami

Jak budować trwałe relacje z kobietami?

Współegzystowanie z innymi osobami to zawsze duże wyzwanie. Poszukiwanie partnerki do związku nie jest łatwe, ponieważ wymaga ogromnego zaangażowania, a na dodatek często mówi się, że miłości się nie szuka, a przychodzi sama. Bywa, że los potrzebuje jednak pomocy. Jak rozwijać relacje z nowo poznawanymi kobietami, by były trwałe?

Relacje z kobietami – określenie swoich potrzeb

Jednymi z kluczowych kwestii w każdej relacji są określenie swoich potrzeb i sprawdzenie, czy pokrywają się one z oczekiwaniami drugiej strony. Nie da się zbudować trwałego związku pomiędzy osobami, z których jedna szuka przelotnej znajomości, a druga partnera na całe życie.

Choć może się to wydawać dość odważnym krokiem, warto porozmawiać o swoich oczekiwaniach od razu, żeby nie tracić czasu na coś, co nie ma przyszłości.

W nawiązywaniu relacji o trwałym charakterze przydają się wszystkie rzeczy wspólne pomiędzy dwiema osobami, w tym m.in.:

  • zainteresowania,
  • poczucie humoru,
  • wartości życiowe.

Żeby uniknąć niepowodzeń, najlepiej już na początku znajomości ocenić, czy nadaje się na tych samych falach. Łatwo stwierdzić, że miłośnik podróżowania kamperem po całym świecie nie sprawdzi się w relacji z osobą, która szuka stabilizacji i chce mieszkać w centrum miasta, z którego wszędzie ma blisko, bo nie lubi tracić czasu w transporcie.

Do wkroczenia w zdrowy związek potrzebna jest najpierw odpowiednia relacja z samym sobą. Mężczyzna musi znać własną wartość, akceptować siebie i wiedzieć, czego oczekuje od życia. Pozwoli to otworzyć się przed partnerką.

Jeśli ktoś czuje, że ma pewne tematy do przepracowania, powinien udać się do psychoterapeuty i porozmawiać o swoich zasobach i sposobach radzenia sobie z konkretnymi sytuacjami. Do pokochania kogoś niezbędne jest kochanie siebie.

Jak budować dobre relacje? 3 podstawowe zasady

Jak budować dobre relacje z innymi? Pierwsza zasada to uczciwość względem drugiej osoby. Bez szczerości i dawania przestrzeni kobiecie na wyrażanie jej potrzeb czy zdania nie da się stworzyć długotrwałego, szczęśliwego związku. Obie strony muszą mieć poczucie, że nie są zmuszane do krycia swoich emocji i zawsze mogą liczyć na szczerość.

Kolejna kwestia to komunikacja. Rozmowa to absolutna podstawa każdej relacji niezależnie od tego, czy chodzi o kontakty miłosne, czy biznesowe. Należy zawsze starać się zrozumieć punkt widzenia partnerki i oczekiwać od niej tego samego. Nikt nie powinien liczyć na to, że ktoś domyśli się oczekiwań, uczuć czy potrzeb drugiej osoby.

Bycie w relacji to także konieczność dbania o bliskość i romantyzm. Życie ze sobą na co dzień może niekiedy stać się rutyną, w której w natłoku obowiązków zapomina się o gorącym uczuciu. Warto chronić chwile poświęcone tylko sobie nawzajem, np. wychodzenie na randki, wspólne wyjazdy czy intymność.

Dobro wspólne w relacjach z ludźmi

W związku musi panować równowaga i dbałość o dobro wspólne. Relacje damsko-męskie powinny bazować na bezinteresowności oraz jednoczesnym działaniu na jej rzecz. Każdy musi dawać drugiej osobie swoją energię i pomagać jej wtedy, kiedy ta tego potrzebuje.

Trwałe, szczęśliwe związki to takie, w których partnerzy dzielą się obowiązkami, a żadne z nich nie jest zbytnio przeciążone ani psychicznie, ani fizycznie. Nazywa się to równowagą w dawaniu i braniu. Nierozłącznie wiążą się z tym docenianie drugiej osoby i wsparcie w jej wyzwaniach oraz dążeniach do celów.

Każdy mężczyzna, który chce zbudować trwałą relację z kobietą, musi być:

  • autentyczny,
  • prawdomówny,
  • wspierający,
  • otwarty w komunikacji.

Trzeba mieć świadomość, że nie każda relacja jest prosta, a nawet w tych najszczęśliwszych pojawiają się problemy. Ważne, żeby jasno się komunikować, a w razie większych trudności nie bać się terapii dla par. Czasami to idealny przepis na pokonanie kryzysu i ponowne odbudowanie silnej więzi.