elektryka

Funkcjonalna i bezpieczna aparatura modułowa dla automatyki i sterowania

elektrykaAparatura modułowa jest w stanie tworzyć sprawnie funkcjonujące systemy automatyki i sterowania. Aktualnie tego typu części oferowane są w wielu wariantach. Jaka aparatura używana jest najczęściej? Czym warto kierować się przy jej wyborze? Gdzie można ją zamawiać?

Czym jest aparatura modułowa?

Termin ten odnosi się do różnego rodzaju elementów używanych w instalacjach automatyki i sterowania. Aparatura ta jest montowana głównie w szafach elektrycznych, gdzie przeznaczona jest do zasilania maszyn oraz do sterowania nimi.

Nowoczesna aparatura modułowa jest w stanie tworzyć złożone, ale jednocześnie bardzo funkcjonalne i bezpieczne systemy, dzięki którym można sprawnie prowadzić wiele procesów. Wobec tego jej odpowiedni dobór ma bardzo duże znaczenie.

Aparatura modułowa – rodzaje

Kategoria jak aparatura modułowa obejmuje wiele różnych produktów. Są one dzielone na poniższe kategorie:

  • Ochronniki przepięciowe,

  • Wyłączniki nadprądowe,

  • Rozłączniki,

  • Wyłączniki różnicowo-prądowe,

  • Wyłączniki zmierzchowe,

  • Lampki.

Powyższe rodzaje aparatów są także oferowane w różnych wariantach technicznych, co powoduje, że mogą być one dobrane indywidualnie do danego projektu.

Montaż aparatury modułowej

Aby aparatura modułowa była łatwiejsza w montażu, stosowane są także odpowiednie komponenty montażowe. Zaliczane są do nich listwy zaciskowe i szyny modułowe występujące w różnych wariantach.

Ochronę dla aparatury z zewnątrz zapewniają również szafy elektrycznej. To wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych szafy montowane na ścianach lub wolnostojące, które pozwalają na zabezpieczenie aparatury przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed dostępem przez niepowołane osoby.

Jak dobrać odpowiednią aparaturę modułową?

Właściwie dobrana aparatura modułowa ma bardzo duże znaczenie, więc nie powinna być ona wybierana bez posiadania właściwej wiedzy w tym zakresie.

Najlepiej, aby aparatura modułowa została dobrana według projektu, uwzględniając dobrej jakości komponenty od uznanych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że będą mogły one posłużyć na długi czas.

Aparatura modułowa – gdzie ją zakupić?

Dzisiaj aparatura modułowa jest dostępna w wielu sklepach w różnych wariantach, dlatego można bez trudu ją zakupić w wymaganych wariantach.

Najczęściej aparatura modułowa zamawiana jest w specjalistycznych sklepach specjalizujących się w sprzedaży części elektrycznych i elektronicznych. Aktualnie jest ona również dostępna w sklepach online, w których można łatwo zapoznać się z różnymi produktami i porównać je ze sobą.