Czym są płyny niskokrzepnące i co warto o nich wiedzieć?

Czym są płyny niskokrzepnące i co warto o nich wiedzieć?

Czym są płyny niskokrzepnące i co warto o nich wiedzieć?

Płyny niskokrzepnące dla wielu z nas są dość tajemniczym produktem. Okazuje się, że ciecze te jednak mają niezwykłe właściwości i tak naprawdę, mają one niezwykle szerokie zastosowanie. Jednak w dalszym ciągu nie każdy z nas jest do końca świadomy, że takie płyny istnieją i w jaki sposób można je wykorzystać. Wobec tego czym są płyny niskorzepnące i jakie mają zastosowanie?

Czym są płyny niskokrzepnące?

Płyny niskokrzepnące jak sama nazwa wskazuje to ciecze, które wyróżniają się specjalistycznymi właściwościami. Przede wszystkim znajdują one zastosowanie we wszelakich instalacjach związnych z układem chłodzenia, systemami solandymi, a także można wykorzystywać je w systemach klimatyzacji czy układach centralnego ogrzewania. Co ciekawe płyny niskokrzepnące mają właściwości niezamarzające. Wynika to przede wszystkim z zastosowania w nich substancji bazowej, którą jest glikol. To właśnie dzięki niemu płyny niskokrzepnące mogą być stosowane bez względu na sezon. Zadbają one bowiem o poprawne działanie układu zarówno przy temperaturze -30 stopni Celsjusza jak i przy temperaturze 100 stopni Celsjusza. Co więcej w składzie takich płynów niskokrzepnących można znaleźć także inhibitory, które zapewniają im silne właściwości antykorozyjne. Wobec tego łatwo można wywnioskować, że płyny niskokrzepnące ochronią układy przed powstawaniem na nich rdzy, a co więcej zapobiegną gromadzeniu się kamienia oraz osadów. Finalnie dzięki płynom niskokrzepnącym uda się uniknąć ewentualnych usterek, a co za tym idzie także i dodatkowych kosztów związanych z wymianą lub naprawą całej instalacji. Płyny niskokrzepnące są zaprojektowane z substancji, które nie będą wchodzić w reakcję z innymi materiałami, którym mogą być np. gumowe lub stalowe elementy, które tak często stosowane są w różnego rodzaju układach klimatyzacyjnych czy chłodniczych. Dodatkowo warto również podkreślić, że płyny niskokrzepnące, które obecnie są dostępne na rynku nie zawierają żadnych, toksycznych substancji i są całkowicie bezpieczne w użyciu. Niektóre z nich są również całkowicie przyjazne dla środowiska.

Jakie właściwości mają płyny niskokrzepnące?

Wspomniane już zostało, że płyny niskokrzepnące mają specjalne i dość specyficzne właściwości. Ich głównym zadaniem jest bowiem ochrona i zabezpieczenie różnorodnych ukladów oraz ich poszczególnych komponentów. Wobec tego do najważniejszych właściwości płynów niskokrzepnących możan zaliczyć:

  • właściwości antykorozyjne- płyny niskokrzepnące nie przyczynią się do powstawania rdzy na metalowych elementach układów oraz instalacji. W dużej mierze zapobiegną one powstawaniu korozji i przyczynią się do znacznego wydłużenia żywotności danego układu.
  • właściwości zapobiegające tworzeniu się kamienia- nie da się ukryć, ze wiele cieczy dostępnych na rynku przyczynia się do powstawania nalotu i kamienia na gumowych i metalowych elementach instalacji. Niemniej jednak płyny niskokrzepnące działają wręcz odwrotnie. Zapobiegają one tworzeniu się nalotu z kamienia i zapewniają bezawaryjne działanie danych podzespołów.
  • właściwości zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów- korozja mikrobiologiczna to również jeden z głównych problemów np. w systemach klimatyzacji, gdzie panują idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Płyny niskokrzepnące jednak będą temu skutecznie zapobiegać.

Jak widać płyny niskokrzepnące wyróżniają się niesamowitymi właściwościami. Co więcej ich wszechstronność sprawia, że można wykorzystywać je w wielu układach i instalacjach. Znacznie przedłużą one ich żywotność.