co zabrac na plaze

Co zabrać ze sobą na plażę? Lista niezbędnych rzeczy

co zabrac na plaze

Wypoczynek na plaży to aktywność, do której trzeba się przygotować nie mniej niż choćby do wypadu w góry. Jak to możliwe? Lista niezbędnych akcesoriów jest naprawdę długa, a przy tym okazuje się, że bez każdego z nich trudno się obyć. Co więc zabrać ze sobą na plażę? Długą listę rzeczy najlepiej skompletować z pomocą tego krótkiego ABC plażowicza.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że nie ma nic ważniejszego niż ręcznik, na którym będzie można usiąść. Choć rzeczywiście jest on potrzebny, w pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Chronić trzeba głowę, skórę i oczy. Na plaży przyda się też coś na niespodziewane sytuacje.

Nakrycie głowy

W tym celu należy zaopatrzyć się m.in. w kapelusz z dużym rondem. Ochroni on głowę przed żarem a kark przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Co ważne, by ochrona była skuteczna, kapelusz powinien mieć jasny kolor. Nakrycia głowy bezwzględnie trzeba kupić także dzieciom. Dzięki temu do minimum redukuje się ryzyko nabawienia się udaru słonecznego, który jest niebezpieczny nie tylko dla zdrowia, ale czasem i życia człowieka.

Krem z filtrem

Szerokie rondo kapelusza zabezpieczy kark, ale nic poza tym. Z tego powodu podstawowym akcesorium każdego plażowicza powinien być krem. Tego typu specyfiki ograniczają działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zapobiegając oparzeniom i późniejszemu łuszczeniu się naskórka. Dla zapewnienia maksymalnej ochrony najlepiej wybierać kosmetyk z filtrem SPF 50+. Osoby, które chcą się opalić, mogą sięgnąć po słabiej działający środek. Mimo wszystko także powinny posmarować ciało specyfikiem zabezpieczającym skórę przed słońcem.

Okulary przeciwsłoneczne

O tym elemencie wyposażenia zapomnieć najtrudniej, ponieważ ostre światło słoneczne szybko da się we znaki. Niemniej jednak warto wspomnieć o tym, że okulary przeciwsłoneczne trzeba ze sobą wziąć. Najlepiej sprawdzają się modele z jak najciemniejszymi szkłami. Jeszcze skuteczniejsze są te, których szkła pokryte są powłoką filtrującą promienie UV.

Apteczka

Na plaży i w morzu nietrudno natknąć się na przedmioty, które nie powinny się tam znaleźć. Często, zwłaszcza w wodzie, ich nie widać, a stąd już tylko krok do nadepnięcia na coś twardego lub ostrego. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak skorzystać z własnej apteczki i opatrzyć skaleczenie. By było to możliwe, trzeba spakować:

  • wodę utlenioną;
  • maść antybakteryjną;
  • plastry wodoodporne;
  • jałową gazę;
  • bandaż.

Do apteczki warto zabrać także specyfiki, które nie są lekami. Na plaży przyda się środek odstraszający owady takie jak komary. Ten element ekwipunku plażowego niekoniecznie przyda się w dzień, ale wieczorem stanie się nieoceniony.

Podstawowe akcesoria potrzebne na plaży

Zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest najważniejsze, ale wyjście na plażę ma być też przyjemne. Żeby było to możliwe, trzeba mieć na czym usiąść i czym się osłonić przed słońcem. Nad morzem lub jeziorem przydaje się również akcesorium, które u wielu ludzi budzi kontrowersje.

Ręczniki, maty i leżaki

Wypad na plażę wymaga spakowania ręczników plażowych, z których jeden posłuży do wytarcia się po wyjściu z wody, a drugi do siedzenia. Warto pamiętać o tym, że materiał, z których wykonuje się takie ręczniki, jest dość gruby, przez co po złożeniu zajmują one wiele miejsca w torbie. Z tego powodu odpowiednio duży, czyli długości ciała, powinien być tylko ten służący do leżenia na piasku. Dobrym pomysłem jest położenie pod ręcznik maty, która odizoluje ciało od gorącego piasku.

Osoby, którym zależy na maksymalnej wygodzie i relaksie, mogą zastanowić się nad zakupem leżaka. Niestety, modele plażowe są duże i nieporęczne. Jeśli ich rozmiar to wystarczający argument przeciw zaopatrzeniu się w takie akcesorium, warto zastanowić się nad nabyciem składanego krzesła. W ofertach sklepów z asortymentem turystycznym dostępne są zaawansowane modele z regulacją kąta oparcia. Takie siedziska dość dobrze zastępują leżaki, a do tego można je złożyć, spakować do pokrowca i transportować na ramieniu niczym torbę.

Parasol

W trakcie dnia spędzonego na plaży nie należy cały czas się opalać. Nawet najskuteczniejszy krem i nakrycie głowy nie dają pełnej gwarancji, że nic złego się nie stanie. Właśnie dlatego warto zabrać ze sobą parasol, pod którym będzie można posiedzieć lub poleżeć w cieniu. Parasol ułatwia też spędzanie czasu na innych przyjemnościach takich jak jedzenie i czytanie.

Parawan

Przedmiot-mem, kochany lub nienawidzony, ale na pewno taki, który w niemal każdym budzi jakieś uczucia. Czy rzeczywiście parawan to akcesorium, które jest godne potępiania? Tak naprawdę zależy to nie od rzeczy, tylko ludzi, a dokładnie tego ile wspólnego miejsca zajmują. Sam parawan pozwala ochronić się przed wiatrem, a do tego zapewnia nieco prywatnej przestrzeni pośród morza ludzi.

Dodatkowe rzeczy umilające plażowanie

W trakcie pobytu na plaży nietrudno zgłodnieć. Czas może też zacząć się dłużyć. Z tych powodów do torby warto spakować rzeczy, dzięki którym minie on szybciej i lepiej. Choć proponowane przedmioty nie są niezbędne, bez nich wypoczynek może stracić sporo uroku. Co więc jeszcze przyda się nad morzem lub jeziorem? Są to:

  • lodówka lub pojemniki z wkładką termiczną (chłodzącą);
  • naczynia, najlepiej nietłukące się plastikowe talerze;
  • sztućce, mogą za nie posłużyć także scyzoryki;
  • pozostałe rzeczy umilające plażowanie – książka papierowa lub elektroniczna, krzyżówki, smartfon, na którym będzie można zagrać w grę lub posłuchać muzyki, słuchawki itd.