Choroby dziąseł, najczęściej spowodowane niedostateczną higieną jamy ustnej, są największym zagrożeniem dla naszego uzębienia. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie szczotkować zęby, ale także stosować nić dentystyczną.
Przyczyn stanów zapalnych dziąseł może być jednak kilka – niedokładne mycie zębów, obciążenie genetyczne, choroby ogólnoustrojowe, a nawet cukrzyca. Nie możemy jednak wszystkiego zganiać na naszych przodków (to tak, jak zganianie tycia na niedoczynność tarczycy, co jest częstym błędem) – choć faktycznie możemy odziedziczyć pewną skłonność do chorób dziąseł i przyzębia, to jednak wciąż najczęstszym powodem infekcji jest właśnie nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
Choroby dziąseł lub przyzębia pojawiają się wtedy, kiedy bakterie z płytki nazębnej (płytka nazębna, zwana także płytką bakteryjną, to miękki nalot, który ściśle przywiera do powierzchni zęba) wywołują infekcję oraz stan zapalny dziąseł. Zapalenie dziąseł to najłagodniejsza postać choroby dziąseł – powoduje ono zazwyczaj niewielki dyskomfort, czasem jednak nie daje żadnych objawów. Pamiętajmy jednak, że tak jak każda choroba, nieleczone zapalenie dziąseł również może się rozwijać – w tym wypadku może przemienić się w zapalenie przyzębia, atakujące zarówno tkanki miękkie, jak i same kości, w których osadzone są zęby.
Kiedy więc zauważymy, że nasze dziąsła są zaczerwienione (oczywiście bardziej niż zazwyczaj) czy opuchnięte lub podczas mycia zębów dostrzeżemy krew, powinniśmy natychmiast udać się do dentysty, na przykład w Częstochowie, ponieważ może to oznaczać, że mamy zapalenie dziąseł. Objawami zapalenia przyzębia, zwanego również parodontozą czy paradontozą, są natomiast: nieświeży oddech, niemiły posmak w ustach, ropnie, nadwrażliwość zębów czy nawet ich wypadanie.
Jest parę sposobów na to, aby złagodzić objawy zapalenia dziąseł, a nawet wyleczyć je w początkowym stadium. Taki stan zapalny można na przykład zlikwidować płukankami – do tego celu wykorzystuje się działające ściągająco oraz przeciwzapalnie napary ziołowe. Powinniśmy również masować dziąsła, co powoduje spłycenie kieszonek dziąsłowych, dzięki czemu dziąsła nie będą nas bolały.
Leave a Reply