Branża IT cieszy się niezmienną popularnością od wielu lat. Ten kierunek zawodowy warto rozważyć przede wszystkim ze względu na wysokie zarobki – mediana przychodów dla stanowisk juniorskich wynosi aż 5500 zł brutto. I wbrew pozorom nie zawsze trzeba umieć programować.
Praca w branży IT – programowanie to nie wszystko!
W branży IT chce pracować wielu Polaków. Zainteresowanie zawodami technologicznymi stale rośnie z kilku oczywistych przyczyn – głównie tych zarobkowych. Duże przychody miesięczne stanowią ogromną zachętę, by pójść w tym kierunku, a do tego wszystkiego należy wspomnieć o dogodnych warunkach pracy, np. w ramach home office.
Nie trzeba znać C i C++ albo Javy czy Pythona, żeby dobrze zarabiać. Wystarczy mieć na siebie pomysł i wykazać się innymi zdolnościami. Branża IT domaga się również, m.in. grafików, analityków i designerów, a nawet sprawnych zarządców.
Nietypowe zawody w branży IT – UI oraz UX designer
Coraz większą popularnością w świecie IT cieszą się dwa nietypowe zawody:
- UX (ang. User Experience) designer;
- UI (ang. User Interface) designer.
Oba te fachy – choć podobne – nie są tym samym. Pierwszy polega na tworzeniu pozytywnego doświadczenia dla odbiorców produktu. Konsumenci chcą zaznać prostoty podczas używania oprogramowania, a UX designerzy o to dbają.
UX designerzy muszą badać zachowania i potrzeby klientów, potem przeanalizować dane, a na samym końcu stworzyć odpowiednie środowisko. Również przetestować efekty pracy w praktyce. Wszystko po to, żeby zapewnić dostateczne zadowolenie użytkowników. To ciekawa praca dla osób uzdolnionych w zakresie analitycznym.
Na czym innym polega zawód UI designerów. Są to eksperci zajmujący się projektowaniem poszczególnych interfejsów oprogramowania. Przygotowują wszystkie widoczne elementy np. witryn sieciowych i apek. Tworzą:
- szaty graficzne;
- estetyczne menu;
- sensowne rozkłady treści;
- skrupulatnie rozplanowane struktury tego, co wyświetla się w danym momencie na ekranie komputerów i urządzeń mobilnych.
Manager a IT
Złożonego oprogramowania informatycznego nie da się stworzyć w pojedynkę, a wszystkie drużyny potrzebują swoich dowódców. Właśnie dlatego coraz większe znaczenie w branży IT zyskują doświadczeni leaderzy.
Bycie leaderem to nie proste zadanie. Praca ta wymaga odpowiedniego zarządzenia i brania odpowiedzialności za dotrzymywanie ściśle ustalonych terminów. Trzeba także dbać o dobrą atmosferę w teamie.
Menedżerami oddziałów IT są osoby ambitne i rzetelne, dysponujące doskonałymi umiejętnościami miękkimi oraz wykazujące się doskonałym zrozumieniem codziennych procesów.
Analityk danych – nic nie może być dziełem przypadku
Właściciele firm IT nie lubią przypadkowości. Chcą mieć zawsze pewność, że tworzone przez nich produkty będą odpowiednie dla odbiorców. I dlatego decydują się zatrudniać sprawnych analityków danych.
Analitycy danych to eksperci matematyczni. Do ich głównych zadań należy policzenie prawdopodobieństwa sukcesu poszczególnych projektów. W tym celu wnikliwie rozpatrują dostarczane im informacje np. pozyskiwane wskutek ankiet i wykresów oraz działania oprogramowania (m.in. średniego czasu korzystania z apek przez użytkowników).
Tester oprogramowania – czym się zajmuje?
Testerzy oprogramowania użytkują nieupublicznione warianty apek (np. gier komputerowych), a potem dzielą się spostrzeżeniami z upoważnionymi do tego osobami. Służy to wyłapaniu wszelkich istotnych błędów w praktyce. To czasochłonne zadanie.
Testerem nie może stać się byle kto. Muszą to być wnikliwe osoby z lekkim piórem i dosyć dużym rozeznaniem technologicznym. Wszystkie występujące błędy trzeba skrupulatnie opisywać m.in. w kontekście okoliczności ich zaistnienia, a także informować przełożonych o wszelkich nietrafionych rozwiązań użytkowych.
W świecie IT może odnaleźć się prawie każdy. Wystarczy tego chcieć i stale się uczyć. Taka nauka zapewnia potrzebne doświadczenie, które zostanie docenione przez pracodawców.
Leave a Reply